• Reklam
Reklam

Leylek Çayı

Reklam
Reklam
06 Aralık 2015 - 01:06 - Güncelleme: 06 Aralık 2015 - 09:43

Leylek Çayı

Ali Şentürk’ün kaleminden Kasaba

Leylek Çayı ve Kasaba, tıpkı güz yağmurları gibi onun irice damlaları yüreğinize düşer sıla ve mazi anılarınızda kanatlanır. Oysa O günden bu güne Kasaba’da çok şey değişti. Leylek Çayı ve onun üzerinde kurulu değirmenler mazide kaldı ve birçok şey talan oldu. De gidinin Leylek Çayı de! Mazimizi ve anılarımızı bile talan ettin. 

 

O güzel insanlar, o güzel atlara binip gittiler. O güzel dere de aktı aktı tükendi, yok oldu. Oysa bir zamanlar berrak akışı ve duruluğuyla etrafına canlılık verirdi. Leylek Çayı kim bilir kaç kuşağın anılarında silinmez izler bırakmıştır. 
     Aslında Leylek Çayı’nın kaynağı Boz Dağlardır. Kasabalı ünlü Mahmut Ağa, 1650’li yılların ortalarında Bozdağ’dan Irlamaz Çayı’na akan suların yönünü Kasaba’ya doğru çevirince Leylek Çayı ortaya çıkar. Ondan önce muhtemelen Leylek Çayı kış sularını akıtan bir dere olmalı. Selvili Tepe’nin eteklerinden gelen bu çayın suyu yıllar boyu kendi yolu üzerinde ne varsa canına can katar. Değirmenlere girer un olur, bahçeye girer kavun olur. O çay ki, eski Çömlekçi Mahallesinden geçer, kıvrıla kıvrıla, bazen daralıp, bazen genişleyerek Limoncu Camisi’ne ulaşır, burada çınarların titreşen gölgesini terk ederek birden hızlanır. Sonra kısmalı yoluna girer, kenarında zıplayarak giden serçelerin, dallarda öten ibibiklerin ve biraz ötedeki kargaların sesleri eşliğinde yoluna devam eder. Ve Leylek Çayı bir bahar rüzgârının soluğuyla, bizden habersiz hayallerimiz gibi biteviye akar, akardı. Bu çay, kıyıcığındaki çınarların ve kavak ağaçlarının gölgesinde şırıl şırıl akan sularıyla oldukça hoş, sevimli, nazlı görünümüyle Kasaba’nın gülen yüzüydü. 
     Çocukluk, delikanlılık, gençlik yıllarınız Kasaba’da hele de bu çayın yanında geçmişse onlardan ayrı düştüğünüzde, dindiremezsiniz içinizdeki özlemi.. Bir de çok uzaklardaysanız Leylek Çayı ve Kasaba, tıpkı güz yağmurları gibi onun irice damlaları yüreğinize düşer sıla ve mazi anılarınızda kanatlanır. Oysa O günden bu güne Kasaba’da çok şey değişti. 
Leylek Çayı ve onun üzerinde kurulu değirmenler mazide kaldı ve birçok şey talan oldu. 
De gidinin Leylek Çayı de! Mazimizi ve anılarımızı bile talan ettin. 
     O dere şimdi yok. Bilinçsiz bir kamu yöneticisinin, dereyi ıslah etme çalışmaları sonucunda, o güzelim derenin kıvrımları, cetvelle çizilmiş gibi düzleştirildi. Sonra da etrafına beton duvarlar çekildi. ve dere, kendi yatağına hapsedildi, özgürlüğü elinden alındı.
Ali Şentürk

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 4537 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Dr Ali Değirmenci
    4 yıl önce

    Nasıl bir anlayış nasıl bir mantık anlamak güç. Zamanın belediye başkanı dereyi ıslah etmiş ama adam yinede eleştiriyor ıslah edilmese dere taşsa sel olsa yine eleştirirdi herhalde. Televizyonda görüyoruz yağmur yağınca taşan dereleri su basan evleri...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beyaza bürünen kiraz bahçeleri üreticileri umutlandırdı
Beyaza bürünen kiraz bahçeleri üreticileri umutlandırdı
Banka kuyruklarına bariyerli önlem
Banka kuyruklarına bariyerli önlem