KURTULUŞ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
Reklam

KURTULUŞ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

7 Eylül 1922. Turgutlu’nun var oluşla yok oluş arasındaki mesafenin bittiği gündür. 7 Eylül 1922. Bizi biz yapan, bu toprakları bize kutsal emanet olarak bırakan tarihimizin adıdır.

Reklam
07 Eylül 2018 - 00:56 - Güncelleme: 10 Eylül 2018 - 10:12

KURTULUŞ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Ali ŞENTÜRK

7 Eylül 1922. Turgutlu’nun var oluşla yok oluş arasındaki mesafenin bittiği gündür. 7 Eylül 1922. Bizi biz yapan, bu toprakları bize kutsal emanet olarak bırakan tarihimizin adıdır. Kurtuluş savaşı yıllarında, ülkemizin dört bir yanında onurlu mücadeleler verilmiş, destanlar yazılmıştır.

Turgutlu’nun kurtuluşunda yer almış, milli mücadele anlamında savaşmış, bu anlamda görev üstlenmiş kahramanları kimlerdir? Bununla ilgili aydınlatıcı bilgiler ne yazık ki pek yok. Kimsede merak edip araştırmamış. Oysa Kasaba’nın milli kahramanları sayılamayacak kadar çoktur. Onların kahramanlık öyküleri hakkında belki kitaplar yazılmamıştır. Ancak birçok kitabın satır aralarında onları görmek mümkündür. Çünkü bu Kasaba’nın kahramanlarında görkem yoktur. Onlarda garip bir onur, bir ağır başlılık vardır. Onun içindir ki kahramanlık hikâyelerini hiç anlatmamışlar hep mazilerinde saklamışlardır. Kasaba’dan İstiklal mücadelemize katılan isimsiz kahramanların yanı sıra, ismi ve mücadeledeki katkısı malum kahramanlarımızın unutulmasının affedilmesi mümkün değildir. Bunun için toplumsal hafızamızı devamlı canlandıracak ve yeni nesillere tanıtıma vesile olacak şekilde, milli kahramanlarımızın adının yaşatılması lazımdır.  

Savaş süresince Kasaba halkı çok acılar çekmiştir. Savaşın yarattığı dehşeti tarihe kaydetmek üzere alanları dolaşan Amerikalı Gazeteci Ellison, Turgutlu’ya geldiğinde dehşetle irkilir. Kadın Gazeteci Grace Mary Ellison Kasaba’nın Yunanlılar tarafından nasıl harabeye çevrildiğini şöyle aktarır:

 “Onları harabeler içindeki kavuklarda oturmuş, ellerine yiyecek olarak geçirebildiklerini pişirirken gördüm. Suları akıtılmış çeşme yalaklarının içinde, saman ve kilimlerini koyarak gecelerini geçiren kadınlar vardı. Yalakların üstü de yine saman ve kilimle örtülmüştü. Soğuktan kaç çocuğun öldüğünü soramıyordum. Anadolu on iki yıl süren savaşlardan kan döke döke kansız kalmıştı. Savaşlar bu kadınların babalarını, oğullarını, erkek kardeşlerini ayırmıştı. Yine de bu titreyen kadınlardan başka trenler dolusu askerleri, inek vagonlarına doldurulmuş insancıkları yeni cepheye doğru giderken görüyordunuz. Nasıl oluyor da bu kadınlar çocuklarının ağlayışlarını susturuyor ve kendilerini erkeklerine verebiliyordu.

Kasaba’da yaşanan acıları, vahşeti, sefilliği görmüş olan Yakup Kadri, Yaban isimli eserinde onlara şöyle seslenir:

“Hanginiz daha az sefil idi? Hanginiz daha merhamete layıktı? Bilmiyorum, bildiğim bir şey varsa o da, sizin gözleriniz benim gözlerime değdikçe, başımın önüme eğilmesi ve yüzümün kızarmış olmasıdır. (...) Ey, yanmış tarlası üstünde beyaz sakalını yolan ihtiyar; ey evladının mezar taşından başına yastık yapan ana; ey, geceleri, köpeklerle beraber uluyan aç çocuk; ey, bekâreti iğrenç bir yara halinde kanayan genç kız, Allah cümlenizi bizim düştüğümüz dertten masun eylesin”

Kurtuluş Savaşımızın büyük komutanı başta Gazi Mustafa Kemal Paşa ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz.

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Nurullah ÇANKAYA
Bu haber 3570 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turgutlu'da 'Huzur Manisa' uygulaması
Turgutlu'da 'Huzur Manisa' uygulaması
Sevgi Pınarım Anaokulu’ndan muhteşem yıl sonu gösterisi
Sevgi Pınarım Anaokulu’ndan muhteşem yıl sonu gösterisi