Reklam
Reklam

Kaybolan okul (Hilal İlkokulu)

ŞİMDİ sorsam Hilal İlkokulu mezunlarına; “Nerede okudunuz. Ya da desem ki hangi binanın merdivenlerini eskittiniz?” Diyecekler ki “Hilal İlkokulu, Hilal İlkokulu”.

Reklam
Reklam
Kaybolan okul (Hilal İlkokulu)
07 Aralık 2015 - 14:04

Kaybolan okul (Hilal İlkokulu)

ŞİMDİ sorsam Hilal İlkokulu mezunlarına; “Nerede okudunuz. Ya da desem ki hangi binanın merdivenlerini eskittiniz?” Diyecekler ki “Hilal İlkokulu, Hilal İlkokulu”. Oysa sizin o Hilal İlkokulu diye bildiğiniz o güzelim yapıları çoktan yıktılar. İsmini de tarih kitaplarından da sildiler.  
    Şimdi sizlere fotoğraflar sunduğumda, yaşı 80’in üzerinde olanların bir kısmı tama ben burada okudum diyecek. Daha da gençlerin bir kısmı ise Hilal İlkokulu buydu diyecekler. Bir başkaları ise yo yo bizim okul o değil buydu diyecekler.
    Aslında Hilal İlkokulu’nun ilk öğrencileri, 1931 yılında bugünkü Halk Eğitim Merkezinin bulunduğu binada okula başlarlar.  1940 yılına gelindiğinde buradaki öğrenciler alınıp İnkılâp Okulu’na gönderilirler. 1942 yılında bu defa İnkılâp okulunun öğrencilerinden bir bölümü Dereli Mehmet Bey’in mülkü olan (eski kütüphane ya da eski yurt olan) şimdiki Niyazi Üzmez İlköğretim okulunun bulunduğu yerdeki eski binalara taşınırlar. Yeni öğrencileri ile burada 1954 yılına kadar kalırlar. Bu da yetmez oradan eski Su İşleri Müdürlüğü olarak kullanılan binaya gönderilirler.
     Dünün Hilal Okulu çocukları, şimdilerin beyaz saçlıları, Kasaba’nın altını üstüne getirseniz mümkünü yok, eski okulunuzu ya da onun bir tabelasını bulamazsınız. Şimdi artık o okul, anılarda ve de soluk fotoğraflarda kaldı.
Ali Şentürk


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 6507 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum