Reklam
Reklam

Kasaba'nın unutulan ünlü şairleri

BU kasaba kimleri unutmadı ki ! Ya da geçmişe uzanan yollarında kimleri görmedi ki ! Bu Kasaba, siz yürürken arkanızdan sizi korkutmak için bağıranları gördü

Reklam
Reklam
Kasaba'nın unutulan ünlü şairleri
27 Ocak 2016 - 01:01

Kasaba’nın unutulan ünlü şairleri

Ali Şentürk'ün kaleminden Kasaba

BU kasaba kimleri unutmadı ki ! Ya da geçmişe uzanan yollarında kimleri görmedi ki !  Bu Kasaba, siz yürürken arkanızdan sizi korkutmak için bağıranları gördü. “Param yok şarap alıcam” diye yanınıza sokulanları, pala bıyıklarıyla tespih çekenleri, pazarlarında türkü yakanları gördü. Dahası, kör gözüyle saz çalanları, kahvehanelerinde uzun hava okuyanları gördü. Hep gördü. Şiirleri bestelenen bu toprağın bağrından çıkmış ünlü şairleri de gördü. Ama hep unuttu.
Türlü yemin eden diller
Sallanan yaşlı mendiller 
Adanan mumlar, Yâsînler 
Unutulur unutulur
Bir o yanda bir bu yanda 
Unutulan çok bu cihanda
Gün gelir Yanıkoğlan da
Unutulur, unutulur
Bu şiir, “Hasret” isimli bir filmde fon müziği olarak kullanılmak üzere Türk Musikisi’nin Üstatlarından Münir Nureddin Selçuk tarafından Nihavent Makamında, bestelenir:
Bir gün için ben olaydım Yaradan
Ayrılığı kaldırırdım aradan
 Yâr senden kalınca ayrı
Unuttum yazı baharı
Ömrümün kalmadı hayrı
Geçmiyor günler geçmiyor
 Ah ayrılık varmış arada
Göz yaşta gönül karada
Sen orada ben burada
Geçmiyor günler geçmiyor
Bu şiirde Münir Nureddin Selçuk tarafından bestelenir ve hala radyolarda ve de televizyonlarda söylenip dillendirilir.
Kaçınız tanır Kasaba’nın bu ünlü şairini? Bu ünlü Kasabalı şair, geride üç şiir kitabı ve ölümünden sonra kitaplaşacak şiirler bırakan Niyazi Hicran Damla’dır. Onun ilk şiir kitabı 1933 yılında yayınlanır. İkincisi “Şair Bozuntuları” olarak çıkarılır. 1944 yılında “Yanıkoğlan” piyasaya çıkar. 1945 yılında “Saçmalar” yayınlanır.
Kasaba’da Cumhuriyet sonrası kurulan “Gençlik Yurdu Kulübü’nün ilk sporcularından olan Damla’nın, ilk memuriyeti Turgutlu Belediyesi’nin Hukuk İşleridir. Kendileri, 1943 yılında Turgutlu Topçu Birliği’nde görevli Osman Haydar Özaras’ın kızı Seniha Özaras ile evlenir. 26 Nisan 1953 yılında bir kalp krizi sonucu bu dünyadan ayrılır.
Onun futbolcu arkadaşı Ömer Yavuz, ölümünden sonra şiirlerini, Niyazi Damla’nın hiç yakasından eksik etmediği çiçeğe izafeten Sarı Çiçek” isimli bir kitapta toplar. Şairin vefatından 60 yıl sonra yine Turgutlulu bir başka bestekâr olan Fuat Şirvan, şairin Kader isimli şiirini Muhayyer makamında besteler ve sanat camiasına sunar.
Biz Kasabalılar kimleri unutmadık ki!
Ali Şentürk


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5963 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum