• Reklam
Kasaba’nın cümle kapıları ve onların tokmakları
Reklam

Kasaba’nın cümle kapıları ve onların tokmakları

SİZE soruyorum Kasabalılar size? Sizin cümle kapınız kaç kanatlıydı? Dış kapının tokmağı var mıydı? Yada kapı halkası? Yok muydu !!!

Reklam
Reklam
10 Aralık 2015 - 00:29

Kasaba’nın cümle kapıları ve onların tokmakları

Ali Şentürk’ün kaleminden Kasaba

SİZE soruyorum Kasabalılar size? Sizin cümle kapınız kaç kanatlıydı?
Dış kapının tokmağı var mıydı? Yada kapı halkası? Yok muydu !!!
Vaz geçtim, ipli cümle kapı mandalınız damı yoktu? Hani o ipi asılınca tırak açılan kapı mandalından söz ediyorum. Arkadaşım İsmet’le dolaştık Kasaba’nın sokaklarını bir bir. Gördüğümüz her kapı tokmağını, her halkayı tekrar tekrar çalmak geldi içimizden. 
Kasaba’nın eski kapı tokmakları ve de kapı halkaları yok olup gitmiş. Hele Kasaba’nın eski cümle kapıları onlarda azaldıkça azalmış. Başka bir değişle o kendine has ruhu olan eski kapılar yok artık. Ya halkaları? Hani o iki kolunla, iki tarafa doğru tüm gücünle çektiğin ve sıvışıp başka halkalara şak / şakladığın kapılar da yok. O kapıdan içeri girince ıtır çiçeklerinin kokusu da yok.


 Hani bazen korkuya kapılıp arkasından sürgü taktığımız kapılardan ve onun

 

halkalarından söz ediyorum. Bu kadar kilidimiz de yoktu eskiden.

 


    Eski Kasaba evleri,  cümle kapıları, onların tokmakları ya da halkaları güzeldi, sıcaktı. Şimdi ? Şimdi çoğunun içinde kimseler yaşamadığı için can çekişiyorlar. Kapılar, Kasaba’nın eski kapıları,  yerinden sökülmüş tokmakları, halkaları, mandalları solgun gülümseyişleriyle gelip birilerinin şak / şaklamasını bekliyorlar.
Eski kapı tokmakları ya da halkaları yankılanan hoş bir sedaydı. O sedalardan ses yok artık. Tokmaklar ve de kapıların arkası, bir zamanlar saklandığımız ve kendimizi güvende hissettiğiz Kasaba’nın görkemli kapıları…Kasaba’nın kapı tokmakları ve halkaları için birçok söylenceler anlatılır: Tokmaklar arası iki kanada ip bağlanırsa “ev sahibi dışarıda” mesajı iletilirmiş. Tek tokmakta bağlı aşağı sarkan ip ise, "kapıyı çalabilirsiniz evdeyim" demekmiş. 
Nereden nereye !!!
Ali Şentürk

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 4484 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yankı Gazetesi Whatsapp İhbar Hattı
Yankı Gazetesi Whatsapp İhbar Hattı
Beyaza bürünen kiraz bahçeleri üreticileri umutlandırdı
Beyaza bürünen kiraz bahçeleri üreticileri umutlandırdı