Reklam
Reklam

İlçe Sağlık Müdürlüğü gribe karşı uyardı

Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Birimi görevlisi Nermin Demiray tarafından Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesinde Akademik-İdari personellere ve öğrencilere eğitim verildi.

Reklam
İlçe Sağlık Müdürlüğü gribe karşı uyardı
11 Aralık 2019 - 17:26

İlçe Sağlık Müdürlüğü gribe karşı uyardı

Kış mevsiminin başlaması ile birlikte Turgutlu İlçesinde grip vakaları artmaya başladı. Gribin bulaşma yöntemleri, tedavisi ve grip aşısının koruyuculuğu hakkında Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Birimi görevlisi Nermin Demiray tarafından Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesinde Akademik-İdari personellere ve öğrencilere eğitim verildi.

Eğitimin sonunda vatandaşları da bilgilendirmek amacıyla konuşan Nermin Demiray: "Grip herhangi bir yaşta görülebilen, bulaşma oranı yüksek, sıklıkla kışın, kapalı ortamlarda yakın teması olan insanlar arasında yaygın, solunum sekresyonları ile bulaşan viral bir hastalıktır. Gribin klinik bulgu ve semptomları; ani olarak  Ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik,bitkinlik,titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip çoğunlukla soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır ancak soğuk algınlığı ateş yükselmeden hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalıktır." dedi.

Ayrıca grip aşısı ilgili de bilgi veren Demiray: "Eylül, Ekim, Kasım aylarında özellikle de risk altındaki kişilerin(65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar,14 hafta üzerindeki gebeler,6 aydan büyük çocukların ) mutlaka aşılanmasının önem arz etmektedir. Grip dünyada en çok ölüme neden olan enfeksiyon hastalığıdır.  Bu nedenle gripten korunma-bulaşmanın önlemesi için virüs bulaşmış yüzeylerin üzeri  deterjanlı su veya 10/1 ölçek çamaşır suyu ile  temizlenmeli, öksürükten veya hapşırdıktan sonra eller bol sabun ve suyla yıkanmalı, hastalık tanısı konulduktan sonra  bir hafta evde yatak  istirahati edilmeli, bulunulan mekanlar sık sık havalandırılmalı." dedi.

Ayşe KALAY

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1967 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum