• Reklam
Hurda araç teşviklerinde değişiklik
Reklam
Reklam

Hurda araç teşviklerinde değişiklik

Mali Müşavir Zaim Hasan Göncü'nün köşe yazısı

Reklam
Reklam
04 Eylül 2012 - 17:12

 

Hurda araç teşviklerinde değişiklik

Daha önce hurdaya çıkartılacak  araçların teşvikine yönelik olarak öngörülen 1985 ve daha eski model şartı 4 Ağustos 2012 tarihinde yayınlanan 41 Seri Nolu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğiyle 1990 ve daha eski araçlar şeklinde değiştirildi.

 2009 yılında getirilen hurda araçların trafikten çekilmesinin teşvikine yönelik model yılı ve başvuru tarihi bu tebliğ ile yeniden düzenlenerek aşağıdaki gibi olmuştur.

1. Model Yılı 1990 ve Daha Eski Olan Taşıtlara İlişkin Yapılacak İşlemler

Trafik sicilinde kayıtlı model yılı 1990 veya daha eski taşıtları  (otomobil,kaptıkaçtı,otomobil,minibüs,panelvan,otobüs,arazi taşıtları,motorlu karavan,kamyon,kamyonet,çekici ve benzeri taşıtlar) bulunan gerçek ve tüzel kişiler,  taşıtlarını en geç 31/12/2014 tarihine kadar il özel idarelerine veya Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğü’ne teslim etmeleri gerekmektedir.

 Yukarıda belirtilen araçlara sahip gerçek ve tüzel kişiler,  taşıtlarını hurdaya çıkarmak suretiyle kayıt ve tescillerini sildirmeleri halinde, kayıtları silinen taşıtlarına ilişkin  31/12/2014 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 28/2/2009 tarihine kadar tescil plakasına kesilmiş idari para cezaları kaldırılacaktır.

2. Mevcut Olmayan veya Motorlu Taşıt Vasfını Kaybetmiş Olan Taşıtlara İlişkin Yapılacak İşlemler

Trafik sicilinde kayıtlı model yılı 2000 veya daha eski taşıtı olup, bu taşıtı 28/2/2009 tarihi itibarıyla mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle motorlu taşıt vasfını kaybetmiş bulunan gerçek ve tüzel kişiler; bu durumlarını kanaat verici belgelerle ispat etmeleri yada trafik tescil kuruluşları tarafından taşıtın mevcut olmadığının kabulü halinde bu taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergisi aslının 1/4'ünü 31/12/2014 tarihine kadar ödemeleri şartıyla, kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve plakaya  kesilen trafik idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçilir ve ilgili araçların trafik tescil kayıtları silinir.

Sonuç olarak; model yılı 1990 ve daha eski araçların trafikten çekilmesi ve sorunlu trafik dosyalarının temizlenmesi yönünden doğru olan uygulamanın süresinin sonu olan 31/12/2014 tarihinden itibaren hala varolan eski araçların trafiğe çıkmasına da artık izin verilmemelidir.  

Zaim Hasan Göncü

Mali Müşavir

 

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3249 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Odunlukta çıkan yangın korkuttu
Odunlukta çıkan yangın korkuttu
TUTSO üyelerine kişisel verilen korunması kanunu semineri
TUTSO üyelerine kişisel verilen korunması kanunu semineri