Reklam
Reklam

Halk şaibeli toplantıya izin vermedi

Turgutlu'nun İzzettin köyünde biyogaz projesi için düzenlenen toplantı, halkın tepki gösterip katılmaması nedeniyle gerçekleşmedi.

Reklam
Halk şaibeli toplantıya izin vermedi
19 Haziran 2020 - 15:01 - Güncelleme: 19 Haziran 2020 - 15:43

Halk şaibeli toplantıya izin vermedi

TURGUTLU'nun İzzettin köyünde biyogaz projesi için düzenlenen toplantı, halkın tepki gösterip katılmaması nedeniyle gerçekleşmedi. Konuyla ilgili açıklama yapan TURÇEP, “Halk zaten biyogaz tesisine karşı ve istemiyor. Ama çevre duyarlılığı yan sıra ayrıca hukuksal hakları konusunda gösterdikleri duyarlılık da çok anlamlıdır” dedi.

22 Mayıs 2020 tarihinde açıklaması ile “adalet duygusunu incitecek kararlarla Turgutlu’ya biyogaz darbesi yapılmasın, Turgutlumuz biyogaz mağduru olmasın” şeklinde kamuoyuna uyarıda bulunan TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), bu süre içinde konuyla ilgili gelişmeleri de yakından takip etmeye başladı. Bu arada İzzettin köyünde yeni bir biyogaz projesi için ÇED süreci başlatıldığı bilgisi edinen TURÇEP yetkilileri, söz konusu proje hakkında bilgi edinmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde projeler ve ÇED süreçleri konusunda yayınlanan Duyuru sayfasında İzzettin köyünde biyogaz projesi ÇED süreci başlatıldığı ve 18 haziran tarihinde de bunun için halkın katılımı ve bilgilendirilmesi toplantısı yapılacağını bildiren sayfayı da incelemek ve bilgi edinmek istedi. TURÇEP yetkililerin verdiği bilgiye göre; bu inceleme sırasında skandal bir durumla karşılaşıldı. Söz konusu proje hakkında bilgi ve tanıtım evrakları verilmesi gerekirken, bilgi veriliyormuş gibi yapılıp başka bir projeye ait tanıtım bilgileri evrakların izzettin köyü için yapılan duyuruya doküman olarak eklendiğini tespit ettiler.

SKANDAL DUYURUYA BELEDİYE BAŞKANININ TEPKİSİ

Karşılaşılan bu skandal durumun taşıdığı ciddiyet ve vahim hassasiyet nedeniyle ilçedeki yerel yöneticileri durumdan haberdar etme ihtiyacı duyan TURÇEP yetkilileri ilk olarak Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ve Kent Konseyi Başkan Fehmi Gülen’i haberdar etti. İzzettin köyündeki toplantıdan bir gün önce 17 Haziran günü köy Muhtar Hilmi Çiftçi de aranıp davet edilerek, Belediye Başkanı Çetin Akın, TURÇEP yetkilileri ve köy muhtarı ile birlikte bir toplantı gerçekleştirdiler ve 18 haziran günü yapılacak toplantı ile ilgili Çevre Bakanlğı’nn web sitesi ile söz konusu duyuru sayfası birlikte incelendi. İnceleme sırasında duyuruya izzettin köyü ile ilgili projeye ait bilgi ve evraklar yerine, bilgi verilmiş gibi yapılarak başka evrakların yüklendiğine tanık olan Belediye Başkanı Çetin Akın, bilgi vermek yerine bilgi saklamak anlamına gelen bu skandal duruma “böyle bir şeyi evrakta sahtecilik gibi yorumlamak mümkün” şeklinde tepki gösterirken, bu durumun noter huzurunda da tespit edilip kayıt altına alınmasını önerdi. Ancak bir gün sonra yapılacak toplantı öncesi bu tür bir bürokratik işlemin zaman olarak yetiştirilememesi ihtimali nedeniyle, Bakanlık sitesindeki sayfanın ekran görüntüleri alınıp fotoğrafları çekilerek, yüklenen dökümanlar indirilerek bu skandal durum TURÇEP yetkilileri tarafından belgelendirildi.

TOPLANTI İPTAL EDİLEREK ERTELENMELİ

Yapılan toplantıda, duyuruda halka doğru ve gerçek bilgi vermek yerine yanlış dokumanlar yüklenerek bilgi saklandığı, bu nedenle bu durumun hukuka uygun olmadığı görüşüne varılarak, İzzettin köyündeki bu çed süreci ile ilgili toplantının iptal edilerek, gerekli uyarılar yapılarak ertelenmesi gerektiği kararına varıldı. TURÇEP’in avukatı tarafından söz konusu yanlışlığın düzeltilerek proje hakkında halka doğru ve gerçek bilgileri verecek şekilde bir duyurunun yapılması gerektiği, bu nedenle 18 Haziran’daki izzettin köyünde yapılacak ÇED ile ilgili halkın katılım toplantısının iptal edilerek ertelenmesi talebi ile bir itiraz dilekçesi hazırlandı. Hazırlanan ortak itiraz dilekçesine TURÇEP’in yan sıra Belediye Başkanı Çetin Akın, Kent Konseyi Başkanı Fehmi Gülen ve köy muhtar Hilmi Çiftçi de imza atarak, İzzettin köyündeki toplantıyı yönetecek heyete itiraz dilekçesinin verilerek belirtilen talep ve nedenlerle ertelenmesinin istenmesine karar verildi. Dilekçeye ayrıca TURÇEP bileşenlerinden olan Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu ile Doğa Kültür Yaşam Derneği ve HDP İlçe Temsilciliği de imza verdiler.

BU TOPLANTI TURGUTLU VE HALK TARAFINDAN “MEŞRU” KABUL EDİLMEYECEK

Ertesi günkü, İzzettin köyünde yapılacak toplantıya da bir heyetle katılan TURÇEP ve yöneticileri, toplantıyı başlatma hazırlıkları yapan bakanlık ve valilik temsilcileri ile şirket temsilcisine bu toplantının yapılmasına itiraz ettikleri ve ertelenmesi gerektiğini belirterek, itiraz dilekçesini de kendilerine teslim ettiler. Bu arada nedenlerini de açıklayıp konuyla ilgili eleştirileri ve tepkileri de ifade ettiler. Ayrıca gerçek ve doğru bilgi vermek yerine başka evrakların yüklendiği Bakanlığa ait web sitesindeki skandal duyuru sayfası da kendilerine belgeleri ile birlikte gösterildi. Bu durumda toplantıyı yönetecek yetkililer hem TURÇEP’in itirazında ve tepkisinde haklı olduğunu kabul etmek, hem de Bakanlığın duyuru sayfasında yapılanın yanlış bir işlem olduğunu itiraf etmek zorunda kaldılar. Ancak buna rağmen yine de toplantının yapılması konusunda ısrarcı davranılması karşısında TUEÇEP tarafından tepki gösterilerek, “bizim haklı, kendinizin yanlış olduğunuzu itiraf etmenize rağmen, yanlışlık giderilmeden ve bile bile bu toplantının yapılmaya çalışılması bu, toplantıyı şaibeli bir toplantı haline getirir, hukuksuzluğun resmileştirilmesi sonucunu doğurur” denilerek, verilen itiraz dilekçesinde Belediye Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı ile köy muhtarının da imzası olduğu hatırlatılarak, bu durumda bu toplantının Turgutlu ve halk tarafından meşru bir toplantı olarak kabul edilmeyeceği vurgulandı.

HALKIN SAĞDUYUSU

Buna rağmen toplantıyı yönetecek yetkililer köy kahvesi içinde hazırlıklarını tamamlayıp halkın katılımını beklerken, bütün bu gelişmeleri izleyen köylü yurttaşlar ve muhtar da toplantıya katılmayarak, hukuksuzluğa ve kendilerine karşı yapılan saygısızlığa tepkilerini ortaya koydular. Bu durumda halkın toplantıya katılmadığı ve proje hakkında bilgilenmek istemediğine ilişkin tutanak hazırlayan toplantı heyeti, kendilerine verilen itiraz dilekçesini de tutanağa geçirerek, böylece toplantı yapılmadan sona erdirildi.

TURÇEP: ÇEVREYE, İNSANA VE HUKUKA SAYGI İSTİYORUZ

Açıklamada bulunan bazı köylü yurttaşlar, gelişmeler hakkında “Bizler zaten köyümüzde biyogaz tesisi istemiyoruz. Buraya bunu söylemek için gelmiştik. Ama böyle bir toplantının yapılmasına razı olsaydık, bu defa da yarın çocuklarımız ve torunlarımız karşısında çok ağır bir vebal altında kalmış olacaktık” şeklinde duygularını ifade ettiler. Gelişmeler hakkında yorumlarını aktaran TURÇEP ise, “eğer insanlara saygı varsa, yapılan bir işe özen gösterip titiz davranmak gerekir” derken, “uygulanan yanlış politikalar nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanında çevre katliamlarının yaşanması, çevreye saygının olmadığın fazlasıyla gösteriyor. Ama bugün insana ve hukuka da saygının da ne kadar gerekli olduğunu gördük. İzzettin mahallesi halkı ortaya koyduğu tutumuyla bunu söylemiştir” açıklamasında bulundu. HAber Merkezi

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5077 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum