Reklam
Reklam

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Turgutlu'dan

TARİH 3 Mayıs 1918’i göstermektedir. Atatürk İstanbul’dadır. İki atın koşulu olduğu bir araba, Kuşdili Çayırı’nın yanında bulunan Fenerbahçe Kulübüne gelir. Arabadan iki kişi iner. Bunlardan birisi Tuğgeneral Mustafa Kemal, diğeri ise İttihat ve Terakki Partisi Genel Sekreteri ve Fenerbahçe Kulübü üyesi Mehmet Sabri Toprak’tır.

Reklam
Reklam
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Turgutlu'dan
25 Ocak 2016 - 17:11

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Turgutlu’dan 

Ali Şentürk'ün Kaleminden Kasaba

TARİH 3 Mayıs 1918’i göstermektedir. Atatürk İstanbul’dadır. İki atın koşulu olduğu bir araba, Kuşdili Çayırı’nın yanında bulunan Fenerbahçe Kulübüne gelir. Arabadan iki kişi iner. Bunlardan birisi Tuğgeneral Mustafa Kemal, diğeri ise İttihat ve Terakki Partisi Genel Sekreteri ve Fenerbahçe Kulübü üyesi Mehmet Sabri Toprak’tır.

Kulüp de, önce yorgunluk kahveleri içilir. Ardından lokalin ikinci katında kupaların bulunduğu bölüm gezilir. Daha sonra kulüp hatıra defteri uzatılır. Atatürk deftere sevgi ve takdir duygularını yazar ve şöyle der:
“Fenerbahçe Kulübü’nün her tarafta beğenilip değer verilen, ortaya çıkmış eser ve çalışmalarını duymuş ve bu kulübü ziyaret edip bu işte emeği, yardımı olanları tebrik etmeği görev edinmiştim. Bu görev ancak bugün yerine getirilebilmiştir. Takdir ettiğimi ve kutladığımı buraya kaydetmekle övünüyorum.“   
3 Mayıs 1918 / Ordu Komutanı Mustafa Kemal.     
    Mustafa Kemal, kulüpten ayrılmadan önce orada bulunan Fenerbahçelilere son söz olarak şunları söyler: “Fenerbahçe’ye sonsuz muvaffakiyetler dilerim, Allahaısmarladık” Ve ardından Fenerbahçe’nin yarış teknesiyle kulüpten ayrılır. Arkadaşı ise kulüp de kalmıştır.
Atatürk ile beraber Fenerbahçe kulübü’ne gelen Mehmet Sabri Toprak kimdir. Mehmet Sabri Toprak, 1877 yılında Turgutlu’da doğmuş, Tüfekçi zade Mehmet Bey'in oğludur.
    Mehmet Sabri Bey, Mustafa Kemal Atatürk’ün uzun yıllardan beri yakın dostluğunu kazanmış bir isimdir. Hatta akşam sofralarının vazgeçilmez isimlerinden birisidir. Atatürk, Mehmet Sabri’nin bekâr olmasının getirdiği bir avantajla Birinci Dünya Savaşı yıllarında her İstanbul’a gelişinde Sabri Bey’in Moda’da bulunan evine gider ve zaman zamanda burada kalır. Toprak, Atatürk’ün yakın dostu hatta en sevdiği arkadaşlarından birisidir. Aslında O’nun, Atatürk’le tanışıklığı eskilere dayanmaktadır.
İngiliz tebaasından Harry Pears, 1896 yılından itibaren İstanbul’da futbolun yayılıp gelişmesine öncülük eder. Kadıköy'de kurulan “Moda Football and Rugby Club”ün önderliğini yapar. Futbolun İstanbul’da ki temsilcisi olan Harry Pears, ayni zamanda ünlü bir avukattır.  Bu tarihlerin başka bir ünlü avukatı ise Turgutlu doğumlu Mehmet Sabri Toprak’tır. İki hukuk adamının zaman içindeki temasları ileriki tarihlerde dostluğa dönüşür.
    Mehmet Sabri Bey, İttihat ve Terakki Partisi’nin kuruluşundan bir süre sonra teşkilatın genel sekreterliğine getirilir ve İstanbul’un Moda semtine yerleşir. Harry Pears’ın öncülüğünde kurulan Moda Football and Rugby Clubü’nün faaliyetleri onu etkiler ve Sabri Bey de spora ilgi duymaya başlar. Oda Fenerbahçe Spor Kulübü ile ilişki kurar. Kulübe üye olur. Yönetiminde görev alır. Bu ilgi onun 1915 -1916 yıllarında Fenerbahçe Kulübü başkanı olmasını sağlar.
     Mehmet Bey, Fenerbahçe’yi Birinci Dünya Savaşı yıllarında ayakta tutan kişidir. Kendileri, kapatılan Fırka’nın bütün kütüphanesini Fenerbahçe’ye taşır. Onun bu Fener Bahçe tutkusu Malta’ya sürgüne gönderilmesine neden olur. İngiliz askerleri tarafından Moda’daki evini baskın düzenlenir.   Çocuklarının gözleri önünde yaka paça dışarıya sürüklenerek alıp götürülür.
  Mehmet Sabri Toprak, Millî Mücadele döneminde Posta ve Telgraf Genel Müdürlüğü’nü yürütür. 1925 - 1927 yılları arasında Tarım Bakanlığı görevinde bulunur. 1923 -1938 yılları arasında TBMM’de Manisa milletvekili olarak yer alır. Ali Şentürk


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 6994 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum