• Reklam
Çaldağı’nda nikel madeni için yeni bilirkişi incelemesi...
Reklam
Reklam

Çaldağı'nda nikel madeni için yeni bilirkişi incelemesi yapıldı

Çaldağı'nda yapılmak istenen nikel madenciliğine karşı Turgutlu halkı mücadelesi sürüyor.

Reklam
Reklam
19 Şubat 2018 - 20:10 - Güncelleme: 22 Şubat 2018 - 15:00

  • Çaldağı'nda nikel madeni için yeni bilirkişi incelemesi yapıldı
  •  
  • MANİSA'nın Turgutlu ilçesindeki Çaldağı'nda açılmak istenen nikel madenine verilen ÇED olumlu kararına karşı açılan davada yeni bilirkişi incelemesi yapıldı. Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) üyeleri ve çevrecilerde bilirkişi incelemesi için bölgeye geldi ancak, jandarma maden sahasına girmelerine izin vermedi.
  • Gediz Ovası'nın ortasındaki Çaldağı'nda yapılmak istenen nikel madenciliğine karşı Turgutlu halkı mücadelesi sürüyor. Madene açılan davada,  yerel mahkemenin atadığı ilk bilirkişi, bir süre önce madenciliğin yöre açısından çok önemli riskleri olacağını ortaya koyarak uygun olmadığı yönünde görüş bildirdi. Manisa 2. İdare Mahkemesi bu bilirkişi görüşünü temel alarak ÇED olumlu kararını iptal etti. Şirketin bu kararı temyizi sonrası Danıştay "bilirkişi raporunun hükme esas alınabilecek nitelikte ve yeterlikte olmadığı" gerekçesiyle geçen Haziran ayında bu kararı bozarak yeni bir bilirkişi keşfi yapılmasına hükmetti.  Manisa 2. İdare Mahkemesi Danıştay kararının ardından alanında uzman maden mühendisi Sefa Öztürk, Jeoloji mühendisi Nadi Gültekin, orman mühendisi Mustafa Bulut, arkeoloji uzmanı Ali Uçan, Ziraat mühendisi Ramiz Çoban, kimya mühendisi Murat Pakel, hidrojeoloji mühendisi Servet Uzak, çevre mühendisi Sadık Okutucu, çevre mühendisi Melek Meltem Sandıraz'dan bilirkişi heyeti oluşturdu. Manisa 2. İdare Mahkeme Başkanı Hakim  Muhammet Emin Aydemir başkanlığındaki bilirkişi heyeti bugün nikel madeni açılmak istenen alanda inceleme yaptı. Bugün saat 10.00 sıralarında, Çaldağı'ne gelen bilirkişi heyeti maden sahasını, atıkların depolandığı alanı ve maden çıkarılacak yerlerde inceme yaptı. Bilirkişinin incelemesini Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) üyeleri ve çevrecilerde izlemek için Çaldağı'na geldi. Çevrecilere, CHP Manisa Milletvekli Tur Yıldız Biçer, CHP Turgutlu İlçe Başkanı Yakup Çilel, Saadet Partisi Turgutlu İlçe Başkanı Abdullah Güzel, İYİ Parti Manisa İl Başkanı Tamer Akdal, İYİ Parti Turgutlu İlçe Başkanı Nilay Yaşır da destek verdi. Bilirkişinin incelemesi sırasında jandarma geniş güvenlik önlemi aldı. Jandarma, TURÇEP üyeleri ve çevrevcilerin maden sahasına girmesine izin vermedi.
  • Bilirkişi heyeti, incelemenin ardından daha sonra gerek görülmesi halinde mahkemeden alınacak ara karar ile maden sahasından gerekli numuneleri almak için tekrar Çaldağı'na gelmek üzere 6 saatik incelemenin ardından bölgeden ayrıldı.
  • CHP Manisa Milletvekli Tur Yıldız Biçer, karar olumlu da olumsuz da çıksa Çaldağı'nda nikel madeni açılmasına izin vermeyeceklerini belirtip, "Geleceğimizi asit yağmurunan kurban etmeyeceğiz. Doğamızı koruyacağız" dedi. Açıkmaların ardından TURÇEP üyeleri ve çevrecilerde Çaldağı'ndan ayrıldı.Doğan ÇİZMECİ  - Tuncel YILMAZ /
  •   *İnternet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık.Ltd.Şti.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık.Ltd.Şti.

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: DOĞAN ÇİZMECİ-TUNCEL YILMAZ
Bu haber 4211 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turgutlu’da ulaşım denetiminde 16 araç şoförüne cezai işlem
Turgutlu’da ulaşım denetiminde 16 araç şoförüne cezai işlem
Ceza yedi oturma eylemi yaptı
Ceza yedi oturma eylemi yaptı