Reklam
Reklam
Reklam

Zirve Dağcılık, Antik Karya Yolunda

TURGUTLU Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü dağcıları, Ege denizi ile Akdeniz'in buluşma noktası olan Datça Yarımadasında gerçek anlamda muhteşem 4 gün yaşadı.

Reklam
Zirve Dağcılık, Antik Karya Yolunda
01 Kasım 2019 - 09:25 - Güncelleme: 03 Kasım 2019 - 10:55

Zirve Dağcılık, Antik Karya Yolunda

 

TURGUTLU Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü dağcıları, 25 Ekim 2019 Cuma gecesi Antik Karya yolu etkinliği için yola çıkarak Ege denizi ile Akdeniz'in buluşma noktası olan Datça Yarımadasında gerçek anlamda muhteşem 4 gün yaşadı.

            Zirve Dağcılıktan yapılan açıklamada: “Yerini önceden belirlediğimiz Selimiye Sığ Limanda kampımızı atıyoruz.
1. gün Marmaris Selimiye'den başlayıp Bozburunda sonlanan yürüyüşümüz yaklaşık 14 km sürüyor... Sert çıkışlar sonrası vadiye inerken denizin ve bu bölgenin en güzel doğa manzarasını izliyoruz... Tertemiz bir deniz, akvaryum gibi.. Önceden rehberimiz Erçin Tütünsatar ile birlikte belirlediğimiz Suna pansiyonda çaylarımızı içerken bir grup arkadaş denizin keyfini çıkarıyor... Akşam üzeri kamp alanımız olan Selimiye Sığ Liman'a dönüyoruz... Burada özellikle bize hem daha önce yaptığımız keşifte hem de hemen her konuda yardımcı olan Salih Yazgan ve eşine sonsuz teşekkürü bir borç biliyoruz... Zirve ailesi olarak yardımları, misafirperverlikleri için teşekkür ediyoruz. Kampımızın 3 gün Sığ limanda kalabilmesi için belediye ve jandarma izinlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeleri işlerimizi kolaylaştırdı... Sağ olsunlar.
2.gün Marmaris İçmeler-Turunç- Kumlubük yaklaşık 15 km. Antik Karya yolunun baçlangıcı olan bu etap biraz uzun tırmanışları olan, kayalık bir parkurda sürdürülüyor. 350-400 m. çıkışları olan kayalık, dar patikaları aşıp Turunç koyuna iniyoruz. Burada da önceden belirlemiş olduğumuz cans kafe de Can arkadaşla buluşuyoruz. Mola verip deniz keyfi yaparken çay ve kahvelerimizi yudumluyoruz. 2. günün ikinci etabı  yine çıkış ve inişleriyle Zirve dağcılarını yıldırmıyor, parkur başarılı bir şekilde tamamlanıyor...
3. gün Kızılağaç'tan başlayan yürüyüşümüz yolumuz üzerinde ki Bayır köyünde verdiğimiz mola, köyün kahvesinde dinlenmemizi sağlıyor. Dinlenme sonunda yaklaşık 16 km.lik yürüyüş Turgut şelalelerinde son buluyor. Şelaleye gelmeden Amos antik kentine uğruyoruz. Antik kentin binlerce yıl öncesinden kaldığını ancak korunamadığını üzülerek izliyoruz. Tesellimiz kentin üzerinden izlediğimiz muhteşem manzara görülmeye değer. Buradan aracımızla Kızkumu' na hareket ediyoruz. Kızkumu görülmesi gereken bir yer. Denizin ortalarına kadar yürüme imkanı veriyor. Diğer deniz etkinlikleride mümkün. Bu günümüz de dolu dolu geçiyor. Kampımıza dönüp Salih Yazgan arkadaşın ayarladığı Bahtiyarın yerinde balık keyfine de doyum olmuyor... Balık ziyafeti sonrası kampımıza dönüyoruz.
4. gün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Zirve Dağcılık Kulübü olerak Sığ Limanda Atatürklü tişortlarımız ve bayraklarımızla gerçek bir tören yapıyoruz. Başkanımız Osman Tuğrul günün anlam ve önemini belirten bir açılış konuşması yapıyor. Saygı duruşu ve İstiklal marşımız hep birlikte söyleniyor. Bursa'dan aramıza katılan  Merve kızımız şiir okuyor. Kampımızı toparlayıp araçlarımıza yükledikten sonra, Sığ Liman kafede çay ve kahvelerimizi içerken Yazgan ailesiyle arkadaşlar dostça sohbete dalıyorlar. Bu arada rehberimiz ve artçımız teknede yemek için alışveriş yaparak gezi de yemek işini de ayarlıyorlar.
Tekne gezimiz mükemmel oluyor. Hele rehberimiz Erçin kardeşimin ellerinden yediğimiz köfte efsaneydi. Tekne gezimiz sırasında gezdiğimiz ve yüzdüğümüz koylarda çok güzeldi. Kısacası 4 günlük Zirve ailesi kamplı etkinliğimiz harikaydı. Bu organizasyonun düzenlenmesinde başta başkanımız Osman Tuğrul olmak üzere, rehberimiz Erçin Tütünsatar'a, İzmir'den katılan İsmail Mamaç ve ekibine, Bursa'dan kampımıza katılan ve uyumlarıyla kendilerini çok sevdiren Merve ve Beste kardeşlere çok teşekkür ediyoruz... Etkinliğe katılan ve emek veren tüm zirvecileri kutluyoruz...
Ayrıca Zirve Dağcılık Turgutlu Şubesi ve TURGEDAK Sporcularından oluşan ekip Bozdağ zirve tırmanışını başarıyla gerçekleştirdi. Gece saat 01:30 da Semih Çolak rehberliğinde çıkışa başlayan sporcular sabah saat 05:00 de 2159 metrelik zirveye ulaştılar. İzlenilen muhteşem gün doğumunun ardından Cumhuriyet coşkusunu yaşayarak saat, 08:30 da inişe geçtiler ve 11 de yürüyüşü sonlandırdılar... Arkadaşları tebrik ediyor, nice zirveler diliyoruz...” denildi. Haber Merkezi

 


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1869 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum