Reklam

Zeytin üreticilerine bilgilendirme 

Kaliteli zeytin üretimini arttırmak amacıyla çiftçileri bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

Reklam
Zeytin üreticilerine bilgilendirme 
16 Şubat 2017 - 10:09

Akhisar'da zeytin üreticilerine bilgilendirme 

MANİSA'nın Akhisar ilçesinde kaliteli zeytin üretimini arttırmak amacıyla çiftçileri bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

 Akhisar Tarım İlçe Müdürlüğü, 17 milyon zeytin ağacının ve kayıtlı 30 bin çiftçinin bulunduğu Akhisar Ovası'ndaki üreticileri bilgilendirme toplantısı düzenledi. Seminere AK Partili Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kılıç, daha fazla ve kaliteli zeytin üretilmesini istediklerini belirterek "Yeni bir sezona başlıyoruz. Sahaya hep beraber ineceğiz. Daha kaliteli hatta belgesi olan zeytini hep beraber üreteceğiz. Buradaki eğitimin de buna katkı sağlamasını diliyorum" dedi. Akhisar'ın zeytinde başkent konumunda olduğunu savunan Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Metin Öztürk, "Zeytin, Kur'an-ı Kerim'de de adı geçen bir bitkidir. Birçok mitolojide barışın, saygının kıymetin göstergesi olarak kullanılmış bir bitkidir. Akhisar'da 448 bin dekarlık bir zeytin üretim alanı var. Çok iyi işletmelerimiz var, 274 civarında işletme zeytin ile ilgili iş yapıyor. Her üründe olduğu gibi zeytinde de farklı dönemlerde hastalıklar ve zararlılarla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Bugün mücadele yöntemlerini öğrenmek adına buradayız" dedi. 

 Yüksek Ziraat Mühendisi Yılmaz Şıvka, 'Zeytinde sulama ve gübreleme', mühendis Atalay Biçer 'Halkalı leke ve dal kanseri', mühendis Hüseyin Tabakçı 'Zeytin sineği ve mücadelesi', mühendis Kamil Ağartıcı 'Zeytinde budama', Dr. Nazlı Funda Edremit ise 'İyi tarım uygulamaları' konularında bilgilendirme yaptı. dha

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2739 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları