• Reklam
Yeni yılın getirdikleri
Reklam
Reklam

Yeni yılın getirdikleri

Turgutlulu S.M.M.M. Aytaç Yağlıca'nın yazısı

Reklam
Reklam
22 Kasım 2013 - 19:54

YENİ YILIN GETİRDİKLERİ

            Yeni yıla sayılı günler kaldı. Yoğun çalışma temposu içinde 2013’ün sonuna geldik. Özellikle gelişen teknoloji, iletişim, internet çağı ve mevzuatdaki değişiklikler vergi mükellefleri ve işverenleri yakından ilgilendirmektedir.

            01 Ocak 2014 tarihi itibariyle Vergi, harç ve cezalardaki artışlar,6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 6331 sayılı iş sağlığı ve Güvenliği yasasının  gereği olarak yapmamız gerekenler mükellefleri, işverenleri ve Mali Müşavir meslek mensuplarını yakından ilgilendirmektedir.

            Bakanlar kurulu yasanın kendilerine verdiği yetkiyi kullanmazsa,vergi harç ve cezalar yeni yılda yüzde 3,93 oranında artacak.

            01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu 2014 yılında özellikle Limited ve Anonim Şirketlere bazı yükümlülükler getirmektedir. 2013’ün Aralık ayında tasdiki gereken 2014 yılında tutulacak Ticari defterlere dikkat etmek gerekmektedir.

            6102 sayılı Türk Ticaret kanunu mevcut defterlerle birlikte; pay defterleri, genel kurul müzakere defterleri, yönetim kurulu karar defterlerini de ticari defter olarak kabul etmiştir. Söz konusu pay defterleri, şirketin ortakları ile ilgili üçüncü kişilere bilgi verme görevini görür. Pay defterlerini tutmak Anonim şirketlerde yönetim kurulunun, Limited şirketlerde şirket müdürlerinin görevidir.

            Genel kurul toplantı ve müzakere defteri, Yönetim kurulu karar defteri; Yeni T.T.K ile birlikte Limited şirketlerinde kullanması zorunlu hale gelen defterden olmuştur.

Ticari belgelerde bulunması gerekli bilgilere ilişkin yükümlülük 01 Ocak 2014’de yürürlüğe girecektir. Şirketlerin 14 Şubat 2014  tarihine kadar sermayelerini yeni  T.T.K’da ki

asgari tutarlar olan A.Ş.’ler için 50 bin TL, Limited Şirketler için 10 bin TL’ye çıkarmaları gerekmektedir. Resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre A.Ş.’ in Esas sözleşmelerinin ve Limited şirketlerin şirket sözleşmelerinin Türk Ticaret kanunuyla uyumlu hale getirme süresinin 01 Temmuz 2014 tarihine kadar uzadığı ifade edilmiştir.

İşverenleri çok yakından ilgilendiren diğer konuda, 6331 Sayılı iş sağlığı ve Güvenliği kanunu’nun yeni yılda getirdikleridir. Çok sayıda işyerinin hekim ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı 2014 ve 2016 yıllarına ertelendi. Söz konusu yasaya göre özel ve kamu kesimi olarak tüm işyerleri iş güvenliği uzmanı, hekim ve sağlık personeli çalıştırmak zorunda kalacak.Bunları belirleyen kriterler , işyeri tehlike derecesi ve çalışan sayısı yükümlülük tarihini ortaya koyacak. 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri 01 Ocak 2014’den , 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ve kamu kurumları 01 Temmuz 2016’ dan itibaren iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve şirketlerinden hizmet almaya başlayacaktır.

Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için 01 Ocak 2014 tarihi itibariyle iş güvenliği uzmanı ve hekim bulundurma zorunluluğu başlayacaktır. Yapılan denetimlerde bu

yükümlülükleri yerine getirmeyen işyerleri her ay için 5.390,00 TL idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaktır.

            Bu hizmetleri; Risk değerlendirme raporlarını acil eylem planlarını, çalışanların eğitimlerinin yapılmasını ölçüm ve muayene işlerini, ilgili kurulların ve temsilcilerin atanmasını kanuna göre tam olarak yapabilecek Bakanlığın yetki verdiği Ortak Sağlık Güvenlik firmalarından almakta fayda vardır.

            Saygılarımla.                                                                            22.11.2013

                                                                                                             S.M.M.M.

                                                                                                        AYTAÇ YAĞLICA 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3600 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'TRT'nin kayıp silahları kime verildi?'
'TRT'nin kayıp silahları kime verildi?'
Avrupalı misafirler Turgutlu’da ‘Deneyap Atölyesi’ne hayran kaldı
Avrupalı misafirler Turgutlu’da ‘Deneyap Atölyesi’ne hayran...