Reklam

Yeni Rektör Ataç, törenle görevine başladı

Görevi rektörlük görevlisinde devir alan yeni Rektör Prof.Dr.Ahmet Ataç “Herkese soruşturma açma devri bitti. Biz bir bütünüz. İlk iş hastanedeki sorunlara neşter atmak. Üniversite kabuğunu kıracak.” dedi.

Reklam
Yeni Rektör Ataç, törenle görevine başladı
31 Temmuz 2019 - 07:10 - Güncelleme: 31 Temmuz 2019 - 15:15

Yeni Rektör Ataç, törenle görevine başladı

Görevi rektörlük görevlisinde devir alan yeni Rektör Prof.Dr.Ahmet Ataç “Herkese soruşturma açma devri bitti. Biz bir bütünüz. İlk iş hastanedeki sorunlara neşter atmak. Üniversite kabuğunu kıracak.” dedi.

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, rektörlük binasında düzenlenen törenle görevine başladı. 9 ay uzatmalı rektör olarak görev üstlenen eski rektör Kemal Çelebi devir teslime gelmedi. Yeni görev yerine eşi ile birlikte gelen ve görevi rektörlük görevlisinden devir alan yeni rektör Prof.Dr.Ataç ise: "Kendi tercihi fakat ben kendisini devir teslim için aradım." dedi.

Eşi Sevde Ataç ile birlikte rektörlük binası gelen Prof. Dr. Ahmet Ataç, üniversite personeli ve öğretim üyelerinin alkışlarıyla karşılandı. Kendisini karşılayanlarla tek tek tokalaşan Rektör Ataç, hep birlikte çalışma sözü verdi. Ardından makam odasına çıkan Prof. Dr. Ahmet Ataç, cübbesini giyip koltuğuna oturdu.

“HERKESE SORUŞTURMA AÇMA DEVRİ BİTTİ”

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, görev süresi boyunca Manisa ve Celal Bayar Üniversitesi için çalışacağını belirterek,“Üniversitemizi mevcut konumunda akademik, sosyal, kültürel olarak en ileriye taşımanın gayreti içinde olacağız. En iyilerini yapmaya çalışacağız. Üniversitemizi daha ileriye götürmenin kaygısı içinde olacağız. Bununla birlikte Celal Bayar Üniversitesi’nin tüm paydaşlarının fikrini alarak, görüşünü alarak burayı ileriye götürecek her adımın uygulayıcısı, takipçisi ve icracısı olacağız. Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanacağız. Akademik olarak çalışan herkesin yanında olacağız. Herkese soruşturma açmak yerine uzlaştırmayla barış içinde, huzur içinde tüm birimlerin aidiyet duygusunu hissederek, ‘burası beni üniversitem’ duygusuyla çalışma aşkını, şevkini kendinde hissetmesini sağlayacağız. Bu noktada hepimize görev düşüyor. Kendimizi soyutlamak, üzerimizden vazifeyi atmak gibi bir lüksümüz artık yok” diye konuştu.

“BİZ BİR BÜTÜNÜZ”

Rektörlüğün ve makam odasının herkese açık olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ataç, basınla belirli zamanlarda bir araya geleceğini ve üniversiteyi ileriye götürecek her türle fikre açık olacağını belirterek, “Eleştiriye açık olacağız, Manisa ile olan köprümüzü daha iyi duruma getirmekte herkese vazife düşüyor. Sadece üniversite deyince akademisyenler olarak algılamayın. Biz bir bütünüz. Biz olmazsak Manisa eksik olur, Manisa olmazsa biz de eksik oluruz” dedi.

ESKİ REKTÖR ÇELEBİ TÖRENE KATILMADI

Prof. Dr. Kemal Çelebi’nin devir teslim törenine katılmaması dikkat çekti. Çelebi’nin törene katılmama nedenini soran gazetecilere yanıt veren Prof. Dr. Ataç,

  “ Sorunun muhatabı ben değilim. Usul olarak törenlere görevi devreden devlet görevlisine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür edilir, yeni gelen arkadaşa da başarılar dilenir. Biz bugün ikinci kısmı icra ediyoruz. Bu noktada kendi tercihidir. Kaldı ki kendisini devir teslim törenine davet ettim” diye konuştu.

İLK İŞ HASTANEDEKİ SORUNLARINA NEŞTER ATMAK

Çalışma ekibinin hazır olduğuna açıklayan Prof. Dr. Ataç,ilk icraat olarak 170 milyon TL’ye yakın borcu bulunan Hafsa Sultan Hastanesindeki kötü giden duruma dur demek ve bu nedenle ilk neşteri oradan atacaklarını hastane yönetimi ile acil toplantı yapacağının altını çizerek; “Ajandamızda ekibimiz hazır. Bu kurumda en büyük eksiklik aidiyet eksikliği ve hastanemizdeki sorunlar. Hastanemizde tüm akademik personel, idari personelle toplantılar yapacağım. Sorunları dinleyeceğiz. Rektörlük olarak nasıl çözebileceğimizi konuşacağız. Hastaneyi şuan ki durumundan daha ileriye nasıl götürebileceğimizin değerlendirmesini yapacağız. İlk iş olarak buna başlayacağım. Fiziki mekanlarda yaşanan sorunlar var. Büyükşehir, Şehzadeler, Yunusemre belediyeleri ile koordinasyon içinde peyzajdan tutun Manisa’nın imkanlarını Manisa halkına nasıl sunabiliriz, halkımızın üniversite ile iletişimini nasıl artırabiliriz bunları konuşacağız. Halkımızın sağlık hizmetini daha iyi alabilmesinin kaygısı içinde olacağız. Mevcut konumdan çok daha ileriye götüreceğimizi düşünüyorum” dedi.

ÜNİVERSİTE KABUĞUNU KIRACAK

Üniversitede çalışan herkesin aidiyet duygusuna sahip olmasını istediğini ifade eden Rektör Ataç, “ Akademisyenlerden hassasiyet bekliyorum. Herkesi dinleyen bir rektör olacağım. Üniversitede ‘ben bu üniversitenin personeliyim’ duygusunu sağlayabilmeliyiz. Dönem başında öğrencilerimizle söyleşiler yapacağız, onların karşısına çıkacağız. Onların fikirlerini alacağız. Çocuklarımızın her türlü fikrine açık olacağız. Manisa Celal Bayar Üniversitesi kabuğunu kıracak. Öğrencisi, idari personeli, akademik personeli, güvenlikçisiyle bir bütün olacak” diye konuştu.

   Rektör Ataç, birlikte çalışacağı üniversite personeline odasında çay içmeye davet ederken fazla ağırlama yerinin olmaması nedeniyle rektörlük restaurantında kabul etti.AHMET ÜNSAL

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2350 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum