• Reklam
"Cumhuriyet Mektebi": Bir Simge
Prof.Dr Salih Özbaran

Prof.Dr Salih Özbaran

"Cumhuriyet Mektebi": Bir Simge

28 Ekim 2014 - 15:22

              "Cumhuriyet Mektebi":  Bir Simge

                                   Salih Özbaran*

            Günümüzden 90 yıl önce (yani 1924 yılında, başka bir deyişle, Kurtuluş'tan iki yıl, Cumhuriyet rejiminin dünyaya duyuruluşundan bir yıl sonra Kasaba'da bir ilk mektebin yapılmasına ilişkin planlar hazırlanmaya başlamıştı. 1925 yılında temelleri atılan ve ertesi yıl öğretime geçen bu okul "Cumhuriyet Mektebi" idi. İki yıl sonrasında "İsmet Paşa Mektebi" (günümüzdeki Namık Kemal) yeni abece ile öğretime girmiş ve ardından "Hilal Mektebi" onları izlemiştir.

            Bu yazıda dile getirmek istediğim Cumhuriyet İlkokulu -diğer öğretim kurumlarında olduğu üzere- yıllarca Cumhuriyet ilkeleri doğrultusunda öğrenci yetiştirmiş ama son yıllarda içi boşaltılmış, adeta çürümeye terkedilmiştir. Benim Turgutlu ziyaretlerimde önünden geçtiğim ve içine üzülerek baktığım bu tarihi bina için yazılarımda "yok mudur kurtaracak Cumhuriyet Mektebini" diye çığlık atmıştım.

            Turgutlu Yankı gazetesinden Doğan Çizmeci'den yakın bir zamanda aldığım bir haberle de sevindim. Bu habere sevinme nedenim resmi makamların okulu kurtarmak için yapabilecekleri bir kurtarma operasyonu değildi. O güzel haber şöyleydi:

            "Cumhuriyet Okulu tarihi binasının restorasyonu Eyüp ve Mustafa Altan           kardeşler tarafından üslenildi"      

            Ben böylesine tarih ve Cumhuriyet simgesi olan bir eğitim yuvasına yardım elini uzatan kişilere sadece teşekkür edebilirim; gösterdikleri ilginin ve el attıkları bu işin ne denli önemli olduğunu (bir Kasabalı/Turgutlulu ve de bir tarihçi olarak) söyleyebilirim. Ortapark olarak anılan, 1938 yılında modern binasına yerleşen Halkevi'nin, 1939 yılında da Atatürk Büstünün ve Kaymakamlık binasının yapılmalarıyla süslenen bu Cumhuriyet Meydanı, yıllar öncesinde, "Cumhuriyet Mektebi" ile Batı'dan donatılmıştı. İşte şimdi duyarlı kişilerce ve çok anlamlı bir zamanda  kurtarılma şansını yakalayan okul, dilerim, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilkeleri doğrultusunda öğretim faaliyetlerine kavuşur.

            Bugün 29 Ekim 2014; Cumhuriyet rejiminin 91. yıldönümü. Ülkemizin çok kargaşalı geçirdiği günlerden biri. Aynı zamanda T.C. ilkelerinin anımsanarak ve uygulanarak işlevsel kılınması gereken günlerden biri. Turgutlulular olarak unutmayalım: Bu rejim yoksulluklar ve acılar içinde kurulmuştur; dünya uygarlığına ortak olmuştur. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının ortaya koydukları çabaların destekçisi olarak Kasabalıların özverilerini de yansıtan "Cumhuriyet Mektebi"ni yeniden bağrımıza basma olanağı yaşatanları candan selamlarken, Bayramımızın kutlu olmasına yol açabilecek gelişmeler dilerim.

* Salih Özbaran, Emekli tarih profesörü

         

 

Bu yazı 8562 defa okunmuştur .

Son Yazılar