Reklam
  • Reklam
Ya hiç başlama, ya erkenden bırak…
Reklam

Ya hiç başlama, ya erkenden bırak…

Reklam
23 Şubat 2016 - 09:43

 

Prof. Dr. Coşkunol, “Yeşilay bir hafta değildir 52 hafta sürdürmeliyiz”

Ya hiç başlama,  ya erkenden bırak…

*Prof. Dr. Coşkunol, '' Bağımlılarla ilgili projeler yaptık. Bağımlıları meslek edindirme yoluna gittik. Bağımlılık ve bağımlık nedeniyle suç işlemiş olan kişilerde zorunlu tedavi uygulaması kapmasında fotoğrafçılık eğitimi vererek sertifika almalarını sağladık. Aynı zamanda yaşamlarına bir uğraşı katarak bağımlılıklarından kurtulmalarını amaç edindik'' dedi

Kaan Bayırakoşan-Nuray Oğuz-Çağrı Ataseven

 İZMİR(Ege Ajans) – Ülkemizde her yıl 1-7 Mart tarihleri arası “Yeşilay Haftası” olarak kutlanıyor.  Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı  Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü (BATI) Müdürü Prof. Dr. Hakan Coşkunol, “Bağımlılıkla mücadeleyi sadece bir hafta kapsamında ele almıyoruz.  Bu mücadeleyi yılın 52 haftası sürdürüyoruz” diye konuştu.

       Ege Üniversitesi Yeşilay Öğrenci Topluluğu ile ortak çalışmalar düzenlediklerini ifade eden Prof. Dr. Coşkunol, ''Yurtdışında benzer şekilde olan ülkelerle bağımlılıkla ilgili, ‘bizde de olabilir’ düşüncesiyle ortaklaşa projeler yapıyoruz. Biz de bir grup öğrenciyi Bosna-Hersek'e gönderdik. Oradaki çalışmaların raporlamasını yaptılar. Bir başka proje olarak bağımlıları meslek edindirme yoluna gittik. Bağımlılık ve bağımlık nedeniyle suç işlemiş olan kişilerde zorunlu tedavi uygulaması kapmasında fotoğrafçılık eğitimi vererek sertifika almalarını sağladık. Aynı zamanda yaşamlarına bir uğraşı katarak bağımlılıklarından kurtulmalarını amaç edindik'' diye konuştu.

KİŞİ ÖNCE KENDİ İSTEMELİ

Çalışmaların ne derece başarıya ulaştığı konusuna da değinen Prof. Dr. Coşkunol, ''Kişinin istekli olduğu ve bağımlılığın şiddetinin az olduğu durumlarda başarı oranımızın çok yüksek olduğunu gördük. Ama bazen bağımlılığın şiddeti çok fazla oluyor ve kişinin elinden kendi gücünü bile alabiliyor. Böyle durumlarda gücümüzü kullanmakta zorluk çekebiliyoruz. Üzerinde durduğumuz önemli noktalar bulunuyor. Bunlar  ya hiç başlama, ya erkenden bırak ve böylece hayatını güzel bir şekilde yaşamaya devam et'' dedi.

UYGULAMALAR OLUMLU

Ülkemizde uygulanan kapalı alanlarda sigara içme yasağı ve saat 22:00'den sonra alkol satış yasağı konularına da değinen Prof. Dr. Çoşkunol, sigaranın sadece kullanana değil çevresindeki bireylere de zararı olduğunu ve saat 22:00'den sonra alınan alkolün oluşturabileceği zararların çok daha fazla olması nedeniyle bu uygulamalara olumlu baktığını aktardı.(KB-NO-ÇA/OK)

 

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3397 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şoförler Odasından, vefat edenleri anısına aşure hayrı
Şoförler Odasından, vefat edenleri anısına aşure hayrı
Manisa’nın yeni emniyet müdürü Uslusoy oldu
Manisa’nın yeni emniyet müdürü Uslusoy oldu