Reklam
Reklam
Reklam

"Üzüm tüketirken gönlünüz rahat olsun"

Reklam
"Üzüm tüketirken gönlünüz rahat olsun"
10 Eylül 2015 - 11:17

"Üzüm tüketirken gönlünüz rahat olsun"

MANİSA'nın Sarıgöl İlçesi'ndeki Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, kuru üzümlerin tüketilene kadar üretici, tüccar ve ihracatçıların kontrolünden geçtiğini hatırlatarak "İşlenen üzümler ayrıca, işletmelerde modern sistemle kontrol edilerek tüketiciye ulaşmaktadır. Üzüm tüketirken gönlünüz rahat olsun" dedi. 

 Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali ihsan Ülgen, Türkiye Ziraatçılar Derneği tarafından açıklanan kuru üzümün mazotla kurutulduğu açıklaması üzerine, üzüntü duyduğunu belirterek "Sarıgöl ve çevresinde 90 bin ton üzüm bağı bulunuyor. Üzümlerimizin yüzde 65'i yaş, yüzde 35'i kuru üzüm olarak değerlendiriliyor. İnsan sağlığına yararlı olan kuru üzümü yıllardır modern ve bilinçli olarak yetiştiriyoruz" dedi.

 Kuru üzümün TARİŞ'e veya tüccara satılmadan önce de eksperlerin denetiminden geçtiğini vurgulayan Ali İhsan Ülgen "Kuru üzüm tüketilene kadar üreticiler, tüccarlar ve ihracatçıların ellerinden geçiyor. İşlenen üzümler ayrıca, işletmelerde modern sistemle kontrol edilerek tüketiciye ulaşıyor. Nasıl olur da bu kadar denetimlerden geçen kuru üzümde mazot kalıntısı çıkmaz? Düşünmek gerekir. Açıklamalar biz üzümcüleri derinden üzmüştür. Üzüm tüketirken gönlünüz rahat olsun" diye konuştu.

 ÜZÜM BÖYLE KURUTULUR

 Başkan Ülgen, üzümlerin bağlardan itina ile kesildikten sonra, seleler içersinde kurutma alanına getirildiğini ifade etti. Üzümlerin potasyum, su ve zeytinyağı karışımında yıkanıp beton veya kanaviçe sergiye serildiğini kaydeden Ülgen "Üzümler salkım, salkım serildikten sonra daha hızlı kuruması için üzerine aynı karışım püskürtülür. Üzümler güneş altında hava durumuna göre 7-10 gün içinde kurur. Kuruyan üzümlerimiz daha sonra sergilerden toplanır ve patos adı verilen üzüm temizleme makinelerinden geçirildikten sonra çuvallara konulur. Üreticilerimiz zamanı gelince de satarlar."   dha

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2992 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum