Reklam

Üzüm Köftesi pazarda

Sarıgöl İlçesi ve çevresinde 'Sultaniye' cinsi üzümün şırası ve irmik karışımıyla yapılan bir tür tatlı olan 'üzüm köftesi' pazarlarda satışına başlandı.

Reklam
Üzüm Köftesi pazarda
23 Kasım 2014 - 10:51 - Güncelleme: 23 Kasım 2014 - 10:55

ÜZÜM KÖFTESİ SARIGÖL PAZARINDA

MANİSA'nın Sarıgöl İlçesi ve çevresinde 'Sultaniye' cinsi üzümün şırası ve irmik karışımıyla yapılan bir tür tatlı olan 'üzüm köftesi' pazarlarda satışına başlandı.

Sarıgöl'de sultaniye üzümlerinden kadınlar tarafından evlerde yapılan ve özellikle kış ayları kuruyemişlerle birlikte tüketilen geleneksel lezzet üzüm köftesinin pazarlanmasına da başlandı. Köylülerden Fatma Zehra Boynika (41) Üzüm köftesini çocukluklarından beri bildiklerini belirtip, "Daha çok çocukların sevdiği bir lezzet. Misafirlere de özelikle uzun kış gecelerinde ikram ediyoruz. Üzüm köftesi tok tutar ve enerji verir. Kuru çerezle birlikte tüketildiğinde çok lezzetli olmaktadır. Üzüm köftesi evlerde ihtiyaç fazlası olduğunda pazarlarda satmaktayız. Normalde kilosu 25 lira ancak Sarıgöl üzüm diyarı olduğundan pazarlarda kilosunu 15 liradan veriyoruz" dedi. Boynika, üzüm şırası ve irmik karışımı ile hazırlanıp, pelte halindeyken önce güneşte ardından da serin ve gölge bir yerde kurumaya bırakılan üzüm köftesinin uzun süre bayatlamadan kaldığı için de tercih edildiğini söyledi.DHA

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 10030 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum