Reklam
Reklam
Reklam

'Üretim faktörleri düşürülmezse vatandaş da zarar görebilir'

Turgutlu İlçesi Sebze ve Meyve Halcileri Derneği Başkanı Halil Durur, fiyat artışlarının kendilerinden kaynaklanmadığını, fiyatları komisyoncular, pazarcılar ya da üreticilerin yükseltmediğini vurguladı.

Reklam
'Üretim faktörleri düşürülmezse vatandaş da zarar görebilir'
12 Şubat 2019 - 16:35 - Güncelleme: 13 Şubat 2019 - 12:01

‘Üretim faktörleri düşürülmezse Turgutlu halkı ve çiftçileri zarar görebilir’

Sebze ve meyve fiyatlarındaki yükseliş sonrası hedef haline gelen pazarcı esnafı ve halciler, “Bundan en çok etkilenecek üreticilerimiz, çiftçilerimiz olacaktır” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

MANİSA’nın Turgutlu İlçesi Sebze ve Meyve Halcileri Derneği Başkanı Halil Durur, fiyat artışlarının kendilerinden kaynaklanmadığını, fiyatları komisyoncular, pazarcılar ya da üreticilerin yükseltmediğini vurguladı.

Durur: “Biliyorsunuz kış sebze ve meyve ürünleri seracılık dediğimiz kapalı alanlarda yetişen sebze ve meyvelerdir. Bunlar genellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilmekte. Ege bölgesinde de yapılmakta. Bunun en büyük kısmı Akdeniz bölgesinde yapıldığı için Akdeniz bölgesinde oluşan doğal afetler neticesinde sebze ve meyvelerde yoğun bir şekilde arz azalması oldu. Seracının ürünleri ziyan oldu, seraları yıkıldı. Üreticilerin ürünleri yağmur nedeni ile çürüdü. Bu da sebze ve meyve fiyatlarını muhtemelen arttırdı. Pazarcı, 3 ton mal alacağı yerden 500 kilo mal alır oldu. Fiyat yükselmesi olmasaydı, kendi durumunu kurtaramayacaktı” diye konuştu.

Tarla ürünlerini ucuza satmak için oluşturulan politakaların yanlış olduğunu söyleyen Durur: “Eğer devlet bir politika uygulayacaksa dışarıdan getirilen ürünlere bir politika uygulamalı. Biz, zaten bütün ürünleri hemen hemen Türkiye’de üretiyoruz. Devlet, çiftçiye destek olabilmeli ki üreticiler yüksek fiyatların altından kalkabilsin. Üreticiler, sebze meyveleri daha düşük fiyata üretsin, daha düşük maliyetten satış imkanı bulsun. Devlet, mazotu, gübreyi, fidanı, tarım ilaçlarının fiyatını düşürsün, yaşadığımız sıkıntılar bunlar yüzünden oldu. Bunların fiyatlarının yüksek olması nedeni ile sebze ve meyvenin yüksek olması gayet doğal. Eğer bu faktörler değişirse üreticinin maliyeti düşecektir, otomatik olarak sebze ve meyve fiyatları da düşecektir” dedi.

Tanzim satışları ile ilgili düşüncelerini de söyleyen Durur: “Tanzim satışları başarılı olur. Nasıl olur? Fiyatlar düşer ama pazarcı, halci, çiftçi bu şartlar altından kalkamaz. Bir kilo domatesin 1,5 - 2 lira maliyeti var. Toplama maliyeti, üretme maliyeti, nakliye maliyeti, fatura komisyon maliyeti. Bunlar üstüne konulduğunda ürünleri 1, 2 TL’den görme şansımız yok. Devlet, öncelikle uyguladığı politikada gübreyi, mazotu, tarım ilacının fiyatını düşürmesi lazım ki sebze ve meyvenin fiyatı düşsün. Eğer ki bu üretim faktörleri düşürülmezse tarım şehri olan Turgutlu halkı ve çiftçileri zarar görebilir“ dedi.

Devletin çözüm olarak ithal ürün getirmesinin üreticiye destek değil, köstek olacağını, bu politikanın yanlış olduğunu vurgulayan Durur, ”Bölgemizde jeotermal enerjilerimiz mevcut. Seracılığa yönelik  işlemler yapılabilir. Enerji santralleri değil de, doğaya zararlı olamayacak çalışmalar yapılarak, üretimi hızladıracak çalışmaların temeli atılabilir.” diyerek konuşmasını tamamladı. Süleyman TETİK

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 4477 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hakkı devrim
    1 yıl önce
    İnanmam, fırsatçılar aramızda biz kış ayını bu yıl mı yaşadık? taze soğan 3 TL. saksıya dik saksıda çıkar. Ayıptır günahtır bu ülkeye yazık pırasa 7 TL ıspanak 8 TL bu ne ya. Yok aracımış yok bunlar değilmiş komisyoncu diye yaratık türedi adı var kendi yok yükleyin ona kabahati. Kardeşim hâl müdürü yok mu ya bu ne işe yarar. Malın tarla fiyatından itibaren takibi yapılamaz mı çok mu zor.