Reklam

Turgutlulu Rektör Prof. Dr. Hoşcoşkun: "Bu memleket sizden çok şey bekliyor"

‘Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar’

Reklam
Turgutlulu Rektör Prof. Dr. Hoşcoşkun: "Bu memleket sizden çok şey bekliyor"
27 Ekim 2016 - 14:01

EGE Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreni’nde konuşan Ege Üniversitesi Rektörü, Turgutlulu Prof. Dr. Cüneyt  Hoşcoşkun, “Sevgili öğrenciler aslında çoktan mezun oldunuz ama bu seremoniyle de sektöre adım atmış oluyorsunuz. Üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneklerini vereceksiniz. Bu memleket bu anne-babalar bu ülke bu vatan sizden çok şey bekliyor. Umuyorum ki sizler edindiğiniz bilgiler ışığında, aldığınız terbiye ve milli değerler ışığında ülkemize, vatanımıza ve milletimize hizmet edeceksiniz. Bu ülkenin yetiştirmiş olduğu, yerli yetişmiş insan olduğunuzu unutmayın” dedi.     

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Dönemi Mezuniyet Töreni, Prof. Dr. Yusuf Vardar (MÖTBE) Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.  Mezuniyet törenine Rektör Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun,  Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçeoğlu, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Aydoğan Savran, öğretim elemanları, öğrenciler ve  aileler katıldı.   

 Törende, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Seyit Mehmet Aksebzeci konuşma yaptı. Aksebzeci, “Öncelikle, çok zorlu bir yarıştan geçip üniversiteye girersiniz. Ardından belki de daha zor bir maratonu nefes nefese koşarak uykusuz geceler eşliğinde sonlandırırsınız. Artık mezun olup mühendis olmuşsunuzdur. Ama aslında sonlandırdığınız uzun maratonun kendisi değil, uzun bir başlangıç çizgisinin bitimidir. Esas mücadele mezuniyetten sonra başlayacaktır. Bununla ilgili olarak Mustafa Kemal’in bir sözünü hatırlatmak istiyorum; ‘Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar’ asla yorulmamalıyız” dedi. Prof. Dr. Aydoğan Savran, “Hiç kuşkusuz mühendislik bölümleri üniversitelerin en zor bölümleri arasındadır. Bu nedenle eğitim hayatlarında en çok çalışmak zorunda kalan öğrenciler sizler oldunuz. Bu da başarımızın değerini bir kat daha arttırıyor. Hepinizi yürekten kutluyorum” diye konuştu. “FARKLI OLAN KİŞİLER KAZANACAK”     İbrahim Gökçeoğlu, “Hayat çok hızlı akıyor ve sektör de baş döndürücü bir şekilde değişim içerisinde. Bu değişim küreselliğin etkisiyle ekonomik toplumsal ve siyasal yapıları yeniden yapılandırmayı gerekli kılıyor. Değişen dünya düzeni içinde aynı kalmanın bedeli kuşkusuz döngü içerisinde kaybolup gitmektir. Hele ki mühendislik fakültesinden mezun olan bir kişinin dünyadaki değişimlerin gerisinde kalma lüksü hiç yoktur. Bakınız küresel piyasalara entegre olabilen Türkiye kendine 2023 hedeflerini koymuştur. Dünyadaki ilk 10 büyük ekonomi arasında olmak hedefimizdir. Bununla ilgili olarak birkaç deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle yaşamınızda ilişkilerinizde dürüst olunuz. Robert Bosch’un ‘İnsanların güveninin kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim’ sözünü hiçbir zaman unutmayınız. Diğer bir tavsiyem ise 2 lisan öğrenmenizdir. Bunu güncel bilgileri öğrenmek için yapmalısınız. Son olarak mesleğinizde zor olanı seçiniz. Kolay elde edilen her şey kolay kaybedilir. Her yıl 700 bin öğrenci mezun oluyor sizler gibi.  Bilmeniz gerekir ki hepinize istihdam sağlayacak konumda değiliz. Dolayısıyla farklı olan kişi kazanacak” dedi.

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEGİ  

Turgutlulu Rektör Prof. Dr. Hoşcoşkun, “Sevgili öğrenciler aslında çoktan mezun oldunuz ama bu seremoniyle de sektöre adım atmış oluyorsunuz. Üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneklerini vereceksiniz. Sizler, bilim ve teknolojinin üretildiği üniversitemizden sanayiye geçiyorsunuz. Buradan ülkemize yetişmiş insan gücü olarak hizmet edeceksiniz. Bu memleket bu anne-babalar bu ülke bu vatan sizden çok şey bekliyor. Umuyorum ki sizler edindiğiniz bilgiler ışığında, aldığınız terbiye ve milli değerler ışığında ülkemize, vatanımıza ve milletimize hizmet edeceksiniz. Yeni teknoloji üretiminde katkınız olacak. Bilim ve teknoloji üreten üniversitemiz, sizlerle her zaman için bir arada olmaya, birlikte çalışmaya hazırdır. Bu üniversite, sizin her aşamada başvurabileceğiniz, birlikte çalışacağımız bir bilim ve teknoloji üretim yuvasıdır.  Bizler, her aşamada üniversite ve sanayi sektörünün birlikte çalışmasını istiyoruz. Siz şimdi bana diyebilirsiniz, ‘Siz tıp kökenlisiniz. Ne işiniz var sanayi ile teknoloji ile?’. Öyle değil. Bunu aklı başında olan herkesin bilmesi ve görmesi gerekir. Ben size bir şey daha söyleyeyim; benim üniversiteye başlamam 1973 yılı ve benim ilk girdiğim üniversite ODTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’dür. O dönemde Ortadoğu Teknik Üniversitesi üniversite giriş imtihanının dışında ayrı bir de sınav yapardı.     

Ben o dönemde 1. tercih olarak orayı kazanmıştım. Fakat kaderin cilvesi; sınav sorularının çalınmasından dolayı yapılan imtihan iptal edilmişti ve ben tekrar üniversite giriş imtihanına girmek zorunda kaldım. Puanımın yüksek olması nedeniyle Türkiye’nin her yerine kaydımı alabiliyordum. Geldim, bu bölgenin çocuğu olmam sebebiyle de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydımı aldırdım. Sizleri bu mezuniyet sebebi ile kutluyorum. Öncelikle anne-babalarınızı, velilerinizi kutluyorum. Bu ülkenin yetiştirmiş olduğu yerli yetişmiş insan olduğunuzu unutmayın ve bu çerçevede çalışarak ülkemize ve vatanımıza hayırlı birer fert olmanızı diliyorum” dedi. (Ege Ajans)

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5818 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum