Reklam

Turgutlu'nun koronavirüs sınavı

"..Normalleşme adımlarının getirdiği rehavetten mi, yoksa hava sıcaklarının artmasından mıdır bilinmez, ilçemiz Turgutlu’da koronavirüs tedbirlerinin ciddiyeti büyük ölçüde kaybolmuş görünüyor..."

Reklam
Turgutlu'nun koronavirüs sınavı
17 Mayıs 2020 - 19:48 - Güncelleme: 18 Mayıs 2020 - 18:24

Turgutlu’nun koronavirüs sınavı

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip korona virüs, Çin hükümetinin hastalığı geç açıklaması, Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalığı değerlendirmede geç kalması gibi sebeplerle, 12 Mart 2020 tarihinde dünyanın pek çok ülkesine yayılarak küresel pandemi haline geldi.

Korona virüs İtalya, İspanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde çok yüksek ölüm sayılarına ulaşırken ülkemizde durum biraz daha farklı şekilde seyretti. Ülkemizde ilk vaka 10 Mart 2020 tarihinde görülürken ilk ölüm 17.03.2020 tarihinde gerçekleşti. Koronavirüs’ten hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise bu tarihe kadar pek çok Avrupa ülkesinin altında kaldı.

Dünyada ve ülkemizde hükümetler vaka sayılarının düşmesiyle birlikte ikinci dalga ihtimallerini göze alarak, ekonomilerde ve sosyal yaşamda normalleşme programlarını devreye sokmaya başladı. Türkiye’de de vaka sayılarının düşmesi ve iyileşme oranının artış göstermesiyle birlikte normalleşmenin ilk adımları atılmaya başlandı.

Normalleşme adımlarının getirdiği rehavetten mi, yoksa hava sıcaklarının artmasından mıdır bilinmez, ilçemiz Turgutlu’da koronavirüs tedbirlerinin ciddiyeti büyük ölçüde kaybolmuş görünüyor...

Ramazan bayramına sayılı günler kala vatandaşlar virüsü unutmuş bayram telaşına düşmüş gibi. Atatürk Bulvarı adeta bayram yerine dönmüş durumda...

Banka ve PTT önlerindeki durum zaten berbat virüsün ilk günlerinden beri çare bulamadığımız bir dert.
Maske takma oranında da işler kötü, elimizde belki bir sayaç yok ama gözümüzün gördüğü ortada.

Maske takma işini ciddiye alan yok, gerçi protokol üyelerimize bakınca durum orada da aynı. Basına yansıyan fotoğrafların çoğunda protokol üyelerimizin maske takmadığı hepimizin dikkatini çeken bir gerçek.
Ülkemizde koronavirüsü ciddiye alan vatandaşların yaklaşık iki ayı büyüklerini , yakınlarını bile ziyaret etmeden geçirdiklerini göz önüne alınca, Turgutlu’daki bazı protokol üyelerinin ama samimiyetle,  ama gayri samimi yaptıkları ev ziyaretlerini zaten anlamak pek mümkün değil..

Hal böyleyken bir de son günlerde Turgutlu Devlet Hastanesi Müdürümüz, Devlet Hastanesi’nde görevli bir doktorumuz ve İlçe Sağlık Müdürümüzün yaptığı vakaların artışıyla ilgili açıklamalar bir nebze dinen kaygılarımızı tekrar arttırdı...

Tam Turgutlu bu işi sıkı tuttu, Turgutlu’nun vaka sayıları düşük çıktı, bu işi kurtardık derken, tedbiri elden bırakmamanın ne kadar önemli olduğunu anlayacağımız günlerden geçiyoruz.

Bu süreçte rehavete kapılmak, güzel havalara aldanmak, güçlükle kurduğumuz sosyal mesafelerimizi tekrar ortadan kaldırmak kötü sonuçlar doğurabilir. Günlerdir kapalı olan iş yerleri, özlemini çektiğimiz sevdiklerimiz… 
Zorlu bir süreçten geçtiğimiz kesin ama sağlık her şeyden önemli....

Turgutlu olarak, Tüm dünya, tüm Türkiye gibi en önemli, en uzun, en zor sınavlarından birini veriyoruz, kazanan biz olalım.. Yöneticisi, amiri, memuru, vatandaşı ile birlikte…

Hasan Deniz Çizmeci
 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 9574 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum