Reklam

Turgutlu Kent Konseyi otizmli bireyler için toplandı

Turgutlu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fatma Arıtürk, Aksaray’da yaşanan olayı kınayarak otizmin bir hastalık olmadığını belirtti.

Reklam
Turgutlu Kent Konseyi otizmli bireyler için toplandı
14 Kasım 2019 - 18:51 - Güncelleme: 16 Kasım 2019 - 13:53

Turgutlu Kent Konseyi otizmli bireyler için toplandı

TURGUTLU Kent Konseyi, Aksaray’da bir okulda meydana gelen otizmli çocukların diğer veliler tarafından istenmemesini kınamak ve özel ihtiyaçlı (otizmli, down sendromlu, disleksili, zihinsel ve bedensel yetersizlik yaşayan) çocukların ve ailelerinin karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla bugün Turgutlu Belediyesi hizmet binası karşısındaki Orta Park’ta bulunan saat kulesinin önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına engelli çocuklar ve aileleri de katıldılar.

Turgutlu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fatma Arıtürk, Aksaray’da yaşanan olayı kınayarak otizmin bir hastalık olmadığını belirtti. Arıtürk konuşmasının ardından mikrofonu engelli çocuk annesi Hanife Akıncı’ya mikrofonu verdi.

Aksaray’da otizmli çocukların yuhalanarak okuldan çıkarılmasının çok incitici bir olay olduğunu söyleyen Akıncı konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu olaya Türkiye’nin her yerinden tepkiler geldi. Otizm bir anda ülkenin ana gündemlerinden biri oldu. Oysa biz isterdik ki otizm gibi konu böyle incitici bir tavırda değil, çok başka bir şekilde ülke gündemine gelsin. Herkesin eğitim hakkı ve eğitim eşitliği olması gerekirken, otizmli çocuklarımızın böylesine dışlanarak bu kadar aşağılanması toplumsal değerlerimizle uyuşmamaktadır. Çünkü bir ilim yuvası olan okullarımızın her zaman ruhun en temel gıdasının sevgi olduğunun bilinmesi gerekir. Bu yaşanan olayın insanların otizmi daha iyi anlayabilmesi için bir fırsat olarak değerlendirmek istiyoruz. Ülkemiz de otizm bilinmiyor. Bu çocuklarımızı topluma kazandırmanın tek yolu eğitimdir. Hem de istikrarlı bir eğitim. Bu çocuklarımızın diğer öğrencilerle birlikte eğitim görmesini destekliyoruz. Eğitim haklarının ve sosyalleşmelerin engellenmesine izin vermeyeceğiz.  Rahat ve eşit bir şekilde eğitim almaya başladıkça kendi sosyal çevrelerine uyum sağlayacaklardır. Bu nedenle ilk ihtiyaçları olan şey Sevgi ve İlgidir. diyerek sözlerine son verdi.

Ayşe KALAY

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1984 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum