Reklam
Reklam

Turgutlu Devlet Hastanesi tüm ülkeye örnek oldu

Turgutlu Devlet Hastanesi kendi cerrahi maskesini üretmeye başladı, bakanlık hastanelere maske üretimi için yazı gönderdi.

Reklam
Turgutlu Devlet Hastanesi tüm ülkeye örnek oldu
21 Mart 2020 - 16:18

Turgutlu Devlet Hastanesi tüm ülkeye örnek oldu

Turgutlu Devlet Hastanesi kendi cerrahi maskesini üretmeye başladı, bakanlık hastanelere maske üretimi için yazı gönderdi.

MANİSA'nın Turgutlu Devlet Hastanesi, koronavirüs nedeniyle yoğun talep sonrası fiyatı artan ve stok sıkıntısı ihtimali olan cerrahi maskeyi, kendi bünyesinde üretmeye başladı. Üretimin ardından Sağlık Bakanlığının da takdirini kazanan hastane şimdi de diğer hastanelere örnek oldu.

            Sağlık Bakanlığı Turgutlu Devlet Hastanesinin özverili çalışmasını değerlendirerek, sürecinde uzaması dahilinde daha çok ihtiyaç duyulacak olan maske için diğer hastanelerinde üretime geçmesi için yazı gönderdi. 

Çin'de ortaya çıkarak dünyaya yayılan koronavirüs salgını sonrası, başta maske olmak üzere birçok ürün medikal ürün yoğun talep görünce, stoklar da azaldı. Günde yaklaşık 1000 maskenin kullanıldığı Turgutlu Devlet Hastanesi'nin yetkilileri ise çareyi, cerrahi maskeyi üretmekte bulmuştu. İlerleyen günlerde maske stoklarının yetmemesi ihtimali üzerine harekete geçen yetkililer, hastanenin terzihanesinde yaptıkları deneme üretiminde başarı sağlamıştı.

Turgutlu Devlet Hastanesi Başhekimi Ümit Aksoy, "‘Hastanemizde böyle bir çalışmanın başlatılması gurur verici. Emeği geçen tüm personelimize teşekkür ederim. " dedi.

            Hastane Müdürü Mustafa Ergun, dünyada yoğun talep gören maskenin Türkiye'de üretiminin şu an için yeterli olduğunu belirterek, ileride yaşanacak maske bulma sıkıntısı ihtimaline karşı kendi önlemlerini aldıklarını ifade etti. Artan fiyatlar nedeniyle tasarrufu da elden bırakmamak gerektiğini belirten Ergun, "Kamu kaynaklarını israf etmek istemedikleri için de böyle bir yolu seçmiştik." dedi. Ergun; “Bakanlığımızın yapmış olduğumuz çalışmayı örnek alarak diğer hastanelerden de maske üretimine geçmelerini istemeleri bize ayrıca gurur yaşatmıştır." dedi.

Erkan ŞİMŞEK

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 9176 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum