Reklam
Reklam

Turgutlu Devlet Hastanesi kendi maskelerini kendi üretmeye başladı - (TIKLA İZLE)

Turgutlu İlçe Devlet Hastanesi bünyesinde ihtiyaç duyduğu maskelerin son günlerde fahiş fiyatla satılması üzerine çareyi kendi bünyesinde üretim yapmakta buldu.

Reklam
Reklam
14 Mart 2020 - 08:15 - Güncelleme: 14 Mart 2020 - 13:31

Turgutlu Devlet Hastanesi kendi maskelerini üretmeye başladı 

Karaborsaya düşen maske üretime yönelttirdi

MANİSA'nın Turgutlu İlçe Devlet Hastanesi bünyesinde ihtiyaç duyduğu maskelerin son günlerde fahiş fiyatla satılması üzerine çareyi kendi bünyesinde üretim yapmakta buldu.

300 yataklı Turgutlu Devlet Hastanesi maskelerini artık kendisi üretiyor. Günlük bin adet maske üretimi ile hastanenin ihtiyacı karşılanıyor. Birçok ülkede hızla yayılan koronavirüs ile birlikte koruyucu maskelere de talep arttı.

Birçok ülkede hızla yayılan ölümcül koronavirüs ile birlikte koruyucu maskelere de talep arttı. Ülke genelinde yoğun talep olunca maske talep ve ihtiyaçları çok artan Turgutlu Devlet Hastanesi ise alternatif bir yöntem bularak artık maskelerini kendi üretmeye başladı.

Çin'de ortaya çıkan ve kısa sürede birçok ülkede görülen Kovit-19 adıyla bilinen koronavirüs dünyada birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olurken, Türkiye'de virüsün yayılmaması için sıkı tedbirler aldı. Virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte dünyada koruyucu tıbbi malzemelere olan taleplerde patlama yaşanırken, özellikle solunum yoluyla buluşan virüse karşı koruyucu maskeler yoğun talep görüyor.

Türkiye'de koronavirüse henüz 5 vakada rastlanıldığı açıklanırken ancak ülkede maskelere olan talep de büyük artış yaşanıyor. Tıbbi malzeme firmaları maske taleplerine yetişemezken Turgutlu Devlet Hastanesinde ise hastane yönetimi günlük maske ihtiyacının karşılanması adına alternatif bir arayışa girildi. Hastane yönetiminin girişimleri ile kendi bünyelerindeki terzihane de günlük kullanılan koruyucu maske üretimi denemesinde başarı sağlanınca seri üretime geçildi. Hastanenin ihtiyacı olan günlük bin adet maskeyi artık kendilerinin ürettiğini ifade eden Turgutlu Devlet Hastanesi Müdürü Mustafa Ergun, şu an dünyada yoğun talep gören maskenin Türkiye'de üretiminin şuan için yeterli olduğunu belirterek ileride yaşanacak maske bulma sıkıntısı ihtimaline karşı kendi önlemlerini aldıklarını, artan fiyatlar nedeniyle de tasarrufu da elden bırakmamak gerektiğini, ortaya çıkan tabloda bu rakamlarla kamu kaynaklarını israf etmek istemedikleri için böyle bir yolu seçtiklerini söyledi.

Maske üretiminde kullandıkları malzemelerin, daha önce satın aldıkları malzeme ile aynı olduğunu ifade eden Devlet Hastanesi Başhekimi Ümit Aksoy, "Burada Hastane Müdürümüz ve diğer yetkililerimizin büyük başarısı var. Terzi arkadaşlarımızın da özverili çalışması ile bu ihtiyacımızı artık kendimiz karşılıyoruz." dedi.

Erkan ŞİMŞEK - Nurullah ÇANKAYA

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum