Reklam

Turgutlu'dan dünyaya 7 bin ton kekik ihracatı

İşletmeden kekik, biberiye ve adaçayıyla birlikte 7 bin tonun üzerinde ürünün, dünyanın pek çok ülkesine ihraç edildiği vurgulandı.

Reklam
Turgutlu'dan dünyaya 7 bin ton kekik ihracatı
30 Kasım 2019 - 14:06 - Güncelleme: 30 Kasım 2019 - 14:16

Turgutlu’dan dünyaya 7 bin ton kekik ihracatı
Kütaş Tarım Ürünleri İşletmesini ziyaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “5 bin tonun üzerinde kekiğin işlendiği tesis sadece üretim anlamında değil, 44.000 metrekarelik ürün işleme sahası ile de dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşıyor." dedi. 

 

MANİSA İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Turgutlu İlçesinde faaliyet gösteren, dünyanın en büyük kekik işleme tesislerine sahip Kütaş Tarım Ürünleri İşletmesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İşletmeden kekik, biberiye ve adaçayıyla birlikte 7 bin tonun üzerinde ürünün dünyanın pek çok ülkesine ihraç edildiği vurgulandı.
Cuma günü gerçekleşen ziyarette İl Müdürü Öztürk’e, Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Çallı da eşlik etti. Tesisleri gezen İl Müdürü Öztürk’e, İşletme Müdürü Cemal Ceviz tarafından üretim faaliyetine ilişkin bilgiler verildi.
İncelemeler sonrasında duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Müdürü Metin Öztürk; “5 bin tonun üzerinde kekiğin işlendiği tesis sadece üretim anlamında değil, 44.000 metrekarelik ürün işleme sahası ile de dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Tesislerde baharat ürünleri, kekik, adaçayı ve biberiye üretimi gerçekleştiriliyor. Kekik, biberiye ve adaçayıyla birlikte 7 bin tonun üzerinde ürün dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor. ABD, Kanada, Güney Afrika, Çin, Japonya, Malezya, Hindistan, Uzak Doğu Ülkeleri ve Avrupa dahil pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. Bu durum Manisamız ve Ülkemiz adına gurur verici bir tablo. Sağladığı istihdam ve ekonomimize sunduğu katkıdan dolayı Turgutlu’da böyle bir fabrikanın var olması bizleri mutlu ediyor, büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi
Fabrika çalışanları ile de bir süre sohbet eden Metin Öztürk, İşletme Müdürü Cemal Ceviz’e teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi. 

Nurullah ÇANKAYA


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5199 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum