Reklam
Reklam

Turgutlu'da köylülerin ortak endişesi: 'Tarım arazileri sanayiye açılmasın, biyogaz tesisi istemiyoruz 

TURÇEP heyeti, CHP Manisa Millevekili Bekir Başevirgen ve Turgutlu ilçe Başkanı Hüseyin Oğuz ile birlikte çevre köylerde inceleme gezisi yaptı. 

Reklam
Turgutlu'da köylülerin ortak endişesi: 'Tarım arazileri sanayiye açılmasın, biyogaz tesisi istemiyoruz 
28 Eylül 2020 - 12:24

Turgutlu'da köylülerin ortak endişesi: 'Tarım arazileri sanayiye açılmasın, biyogaz tesisi istemiyoruz 

TURÇEP heyeti, CHP Manisa Millevekili Bekir Başevirgen ve Turgutlu ilçe Başkanı Hüseyin Oğuz ile birlikte çevre köylerde inceleme gezisi yaptı. 
Geçtiğimiz günlerde Çepnidere köyü ile birlikte köy ziyaretlerine başlayarak vatandaşlarla söyleşilerde bulunup sorunlarını dinleyen Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), bu kez de beraberinde CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen ve CHP Turgutlu İlçe Başkanı Hüseyin Oğuz ile bir heyetle birlikte Sinirli, Musalar Yeniköy ve İzzettin köylerini ziyaret etti. Ziyaret sırasında köylü yurttaşlarla söyleşerek, sorunları ve şikayetleri dinlendi. Köy ziyaretleri sırasında Çepnidere köyünde olduğu gibi yurttaşların ortak endişesinin yerleşim yerleri ve tarım alanlarının giderek sanayileşmenin baskısı altına sokulması olduğu gözlendi. Köylü yurttaşlar ovalarında yapılması planlanan biyogaz tesisi hakkında da endişelerini dile getirerek, arazilerinde böyle tesisler istemediklerini ifade ettiler. Köylü yurttaşların civarda yapılması planlanan biyogaz tesisi üzerine endişelerini ifade etmesi üzerine TURÇEP heyeti ile birlikte tesisin yapılması planlanan alanda inceleme de yapıldı. 
 
TARIM ARAZİLERİ SANAYİ TESİSLERİ İÇİN PROJE SAHASI OLARAK GÖRÜLEMEZ 
Turgutlu ovasının tarımsal değeri bakımından Manisa’nın en önemli ovalarından olduğunu ifade eden köylü yurttaşlar, bu tür tesislerin ovalarında ve tarım arazilerinin içinde kurulmasına karşı çıkarken, arazilerine ve köylerine yakın yerlerde bu tür tesislerin kurulmasının kendileri için endişe verici olduğunu belirtiyorlar. Bölgede kurulması planlanan biyogaz tesisine yakınlığı nedeniyle projenin etki alanına giren Musalar Yeniköy, İzzettin ve Sinirli köyünden yurttaşlar, tek geçimlerinin tarım olduğunu belirtirken, tarım arazilerinin sanayi tesisleri için proje sahası gibi görülmesine de karşı çıkıyor ve tarım bölgelerinin bu şekilde sanayileşmenin baskısı altına girerek zamanla tarım yapılamaz hale gelineceğini ifade ediyorlar. Pandeminin günümüzde çevre sağlığının ne kadar gerekli olduğunu da gösterdiğini belirten köylü yurttaşların bir diğer endişesi, bu şekilde yerleşim alanları yakınına ve tarım arazilerine kurulacak tesislerin çevre kirliliği ve çevre sağlığı açısından da olumsuz etkilerinin olacağı yönünde. 
 
 
KAMU YARARI YERİNE ŞİRKETLERİN ÇIKARI GÖZETİLİYOR 
İzzettin köyünde köy muhtarı ve yurttaşlarla birlikte sohbet sırasında köylü yurttaşlar “bir şirket veya bir kişi para kazanacak ama ceremesini bizler çekeceğiz. Böyle şey olmaz, burada biz mağdur edileceğiz, biz bu tesisi istemiyoruz” şeklinde duygularını ifade ettiler. Bu tür tesislerin bu şekilde projelendirilmesinde izlenen hukuksal süreç de köylülerin şikayetçi oldukları bir başka konu oldu. Köylülerin bu türden şikayetinde haklı olduğunu belirten TURÇEP ise ÇED süreçlerinde kamu çıkarlarının tamamen gözardı edildiği, sadece şirketin çıkarına uygun bir tutum izlendiğini belirtirken, bunun da köylünün mağduriyetine neden olduğunu ifade etti. İzzettin köyünde yurttaşların hukuka aykırı şekilde düzenlenen ÇED halkın katılımı toplantısına tepki göstererek katılmadıklarını da hatırlatan TURÇEP, ayrıca Irlamaz köyünde de biyogaz tesisine karşı çıkan yurttaşlar ÇED toplantısı yaptırmadığı halde yetkililer tarafından toplantı yapılmış gibi gösterildiği ve böylece ÇED raporunun onaylanmasının sağlandığını anlattı. Ayrıca düzenlenen keşif sırasında da yaptıkları eleştiriler ve itirazların hiç birinin dikkate alınmadan keşif raporunun da onaylandığını , bu nedenle mahkemeye sunulan keşif raporuna keşfin yenilenmesi için itiraz ettiklerini, hukuk mücadelesinin böyle bir süreçte halen sürdüğünü kaydettiler. 
 
PROJE SAHASINDAKİ KEŞİF SIRASINDA OLUŞAN SORU İŞARETLERİ 
CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, TURÇEP ve beraberindeki heyet biyogaz tesisinin kurulmasının planlandığı İncilibük  mevkiini görerek, sahada inceleme yaptılar. Tesisin kurulması planlanan bölgede sulama kanalının yer aldığı ve hemen bitişiğinde de sürekli akış gösteren Ilıcak deresi bulunduğu görüldü. Proje alanına 1 km mesafede de ayrıca Gediz Nehri yer alıyor. Projeye göre tesisin sulama kanalının hemen yanıbaşında kurulması söz konusu olacak. Alan incelemesinde köylü yurttaşların endişelerinde haklı oldukları görülürken, tesisin neden sulama kanalı bitişiğinde kurulmak istendiği ve proje için böyle bir yerin neden seçilmiş olduğuna ilişkin çeşitli soru işaretleri de oluştu. 

 


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1836 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum