Reklam
Reklam

Turgutlu'da 'gelin koçu' geleneği unutulmadı

Turgutlu ilçesinde, damat tarafının düğün öncesindeki Kurban Bayramı'nda nişanlıların evine 'gelin koçu' gönderme geleneği devam ediyor.

Reklam
Turgutlu'da 'gelin koçu' geleneği unutulmadı
19 Temmuz 2021 - 20:40 - Güncelleme: 19 Temmuz 2021 - 20:52
Turgutlu’da ‘gelin koçu’ geleneği unutulmadı

MANİSA’nın Turgutlu ilçesinde, damat tarafının düğün öncesindeki Kurban Bayramı'nda nişanlıların evine 'gelin koçu' gönderme geleneği devam ediyor.


Damatlar, bayramda çeşitli aksesuarlarla rengarenk süslediği, boynuzuna altın taktıkları koçları, nişanlılarına hediye ediyor. Boynuza altın takmak, geleneğin önemli bir parçası olarak kabul ediliyor. Erkek tarafı, düğün öncesindeki Kurban Bayramı'nda 'gelin koçu' gönderme geleneğine önem veriyor. Yıl boyunca beslenen ya da günler öncesinden satın alınan koçlar, bakımlarının ardından süslenip kız tarafına gönderilmeye hazır hale getiriliyor.Turgutlu’da, Yaşar ve Yurdagül Erdurak çiftinin oğlu Sergen Erdurak, bugün nişanlısı, Ali ve Atike Aman’ın kızı Hatice Nur Aman için süslediği koçu armağan etti. Gelin koçu geleneğini ilçede yaşatmaya devam ettiklerini ifade eden Erdurak, "Gelin koçu hediye etmek yıllardan beri süregelen bir adet. Hem bu geleneğin unutulmaması hem de nişanlımı sevindirmek adına koç hediye ettim. Allah tüm Müslümanların kurbanlarını kabul etsin" dedi.Kendisine gelen süslenmiş koçu görünce çok mutlu olduğunu söyleyen Hatice Nur Aman ise, "Gelin koçu bizim geleneklerimizde var. Sergen, koçla gelince çok sevindim. Nişanlıma ve ailesine teşekkür ederim" diye konuştu. Kız evinin önünde gerçekleşen etkinlikte her iki ailenin yakınları, kısa bir süre gönüllerince eğlenirken, renkli görüntülere sahne oldu. Nurullah ÇANKAYA
DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 10117 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum