Reklam

Turgutlu'da 'Gaziler Günü' kutlandı

Turgutlu İlçesinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşal’ rütbesi verilişinin 98. yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. 

Reklam
Turgutlu'da 'Gaziler Günü' kutlandı
19 Eylül 2019 - 12:05

Turgutlu’da ‘Gaziler Günü’ kutlandı

MANİSA’nın Turgutlu İlçesinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşal’ rütbesi verilişinin 98. yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. 

Törene Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Garnizon Komutanı Per. Albay Kenan Peşternik, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Jandarma Komutanı Jand. Yzb. Halim Karaer, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Balaban, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Turgutlu Şube Başkanı Turgut Gürkaş, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Turgutlu Temsilcisi Hüsamettin Sağlık, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum örgütleri, şehit yakınları ile gaziler ve aileleri katıldı.

Alandaki Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Gaziler adına Gazi P. Kd. Üstğmen. Turgut Gürkaş günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Gürkaş konuşmasında: “Anayasa madde 61; devlet harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile gazilerini korur onlara toplumda kendilerine yakışan bir hayat düzeyi sunar. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü için en büyük fedakarlığı yapan kahraman gazilerimiz gününüz kutlu olsun. 13 Eylül 1921 tarihinde zafer ile sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesinin ardından Türkiye büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde 153 sayılı kanunla Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin önderi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanının verilmesini kararlaştırmıştır. Bu özel gün bu tarihten itibaren Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu unvan Büyük Gazi’ye Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki eşsiz komuta yeteneği, dâhiyane taktikleri ve düşmanın taarruz etme yeteneğini tamamen yok etmesi nedeniyle 14 / 15 Eylül gecesi Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ve Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdikleri önerge ile gerçekleşmiştir.

Gazi Mustafa Kemal üstün askerlik dehasını, komutanlık yeteneğini bir ömrünü geçirdiği muharebe meydanlarında düşmana bizzat kabul ettirmiştir. Çanakkale zaferi, cephede yaptığı anlık müdahaleler ve cesur kararlar sayesinde gerçekleşmiştir. Büyük Taarruz’da, İzmir’de karargahında Yunan ordusunun galibiyet hülyalarına dalan, yunan ordusu başkomutanına Dumlupınar Zafertepe’de “Hacıanesti, gel de ordularını kurtar” diyecek kadar muharebe meydanlarına hakim bir asker ve bir komutandır. Işığı ile modern Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunu aydınlatan, devrimleri ile muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamızı hedefleyen, Türkiye Cumhuriyeti Devletini çağdaş, demokratik ve laik bir yapıya kavuşturan gazi Mustafa Kemal Atatürk; Aziz Türk milleti senden aldığı feyz ile vatanın bir karış toprağını kimseye vermeyecektir. Ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatan sana minnettardır.” dedi.

‘Milli Mücadele Yıllarında Turgutlu’ yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi, şiirler okundu. Alandaki tören hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu. Törenin ardından protokol, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Turgutlu Şubesi ve Türkiye Gaziler Vakfı Turgutlu Temsilciliğini ziyaret etti. 

Nurullah ÇANKAYA

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1597 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum