Reklam
Reklam

Turgutlu'da çay ocaklarını ilgilendiren önemli karar

Reklam
Turgutlu'da çay ocaklarını ilgilendiren önemli karar
08 Ocak 2021 - 15:35 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 18:32

Turgutlu'da çay ocaklarını ilgilendiren önemli karar

Çay ocaklarının her kullanım sonrası en az 70 °C'de bulaşık makinasında yıkanması kaydıyla cam bardak kullanabilmelerine karar verildi. 


TURGUTLU İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, faaliyetlerini sürdüren çay ocaklarının hijyen kurallarına uyması ve her kullanım sonrası en az 70 °C de bulaşık makinasında yıkanması kaydıyla cam bardak kullanabileceklerini belirtti. 
Yapılan açıklama şu şekilde: “Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak ilçemizde de uygulamaya geçirilmiştir.
İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun 18.11.2020 tarih ve 152 sayılı kararının                        3. maddesinde Çay ocağı şeklinde faaliyet gösteren işyerleri masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla açık kalabilecektir; Çay ocakları bu faaliyetleri esnasında tek kullanımlık bardak-kaşık kullanacak ve ayakta da olsa çay ocağı çevresinde kalabalık oluşturulmayacak şekilde faaliyet gösterebileceği bildirilmişti.
             Bu kapsamda İlçemizde faaliyetlerini sürdüren çay ocaklarının bu faaliyetleri esnasında tek kullanımlık bardak kaşık kullanmalarının yanında, hijyen kurallarına uyulması ve her kullanım sonrası en az 70 °C de bulaşık makinasında yıkanması kaydıyla cam bardak da kullanabilmelerine, yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulmasına, kurulumuz oy birliği ile karar verilmiştir.”

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 14017 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum