Reklam
Reklam

Turgutlu'da 2 okula yıkım kararı

Cumhuriyet İlkokulu ve Samiye Nuri Sevil İlkokulu hakkında, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı.

Reklam
Turgutlu'da 2 okula yıkım kararı
14 Şubat 2020 - 12:12 - Güncelleme: 14 Şubat 2020 - 13:09

Turgutlu'da 2 okula yıkım kararı

Cumhuriyet İlkokulu ve Samiye Nuri Sevil İlkokulu hakkında, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı. Cumhuriyet Anaokulu'nun ise sit alanı içinde olduğu için yıkılmayağı öğrenildi.

MANİSA'nın Turgutlu İlçesinde Cumhuriyet İlkokulu ve Samiye Nuri Sevil İlkokulu'na, Akhisar'da 22 Ocak'ta meydana gelen 5.4 büyüklüğünde deprem ve ardından yüzlerce artçı deprem sonrası Manisa Valiliğince başlatılan incelemeler sonucunda depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verildiği açıklandı. Yıkım kararı alınan eğitim binalarının en kısa sürede yıkılarak yeniden yapımı için tüm çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

                  Akhisar İlçesinde meydana gelen deprem sonrası Manisa Valiliğince başlatılan incelemeler sonucunda, hasar gören ve depreme dayanıksız olduğu belirlenen 12 ilçede 29 okul hakkında yıkım kararı verildi. Turgutlu'da eğitim ve öğretim veren Cumhuriyet İlkokulu'nun A, B ve C blokları ile Samiye Nuri Sevil İlkokulu'nun A ve B bloklarının yıkılacağı belirtildi. Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin Gazi Ortaokulu binasında, Samiye Nuri Sevil İlkokulu öğrencilerinin de TEV Cemile Samiye Bayar İlkokulu binasında eğitim görecekleri, Gazi ve TEV Cemile Samiye Bayar ilkokullarında ikili eğitim yapılacağı belirtildi. Cumhuriyet Anaokulu binasının ise sit alanında olduğu gerekçesiyle yıkılmayacağı öğrenildi.

                  Manisa Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada: "Ülkemiz deprem kuşağı üzerinde bulunan bir coğrafyada yer almaktadır. Deprem gibi doğa olaylarını önlemek imkansız olabilir ancak doğal afetlere karşı gerekli önlemleri almanın yaşanılabilecek olumsuzlukları en aza indirgeyeceği herkesin malumudur. Bu bağlamda eğitim yuvalarında çocuklarımızı ve gençlerimizi hayata hazırlarken onlara en güvenli ve sağlıklı eğitim ortamlarını sağlamak hepimizin öncelikli görevidir. İlimizde bulunan okullarda 252 bin öğrenci ile 18 bin 400 öğretmen ve personelin eğitim süreci içerisinde yer aldığı düşünüldüğünde okullarımızda depreme karşı güvenlik tedbirlerinin ehemmiyeti daha iyi anlaşılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından eğitim binalarımızda yapılan kontroller ve değerlendirmeler neticesinde 'deprem tahkik raporları' sonucuna göre deprem olması halinde risk taşıyabileceği değerlendirilen binaların yıkılması yönünde karar alınmıştır. Bu kapsamda 20 okulumuza ait ikisi lojman, biri pansiyon olmak üzere 29 eğitim binası hakkında yıkım kararı verilmiştir. Eğitim binaları için yıkım kararı alınan okullarımızdan 10 okulumuzdaki öğrencilerimiz aynı bahçedeki sağlam blok ya da okulda, 2 okulumuzdaki öğrencilerimiz taşımalı eğitim kapsamında bölgedeki en yakın okullarda, geriye kalan 8 okulumuzdaki öğrencilerimiz ise kayıt bölgesindeki en yakın okullarda eğitim öğretim faaliyetlerine devam edeceklerdir. Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince gerekli planlama yapılmış ve bütün tedbirler alınmıştır. Bu planlama ve tedbirler ile ilgili olarak okul yöneticileri de bilgilendirilmiş olup öğrencilerimize ve velilerimize gerekli rehberliği yapacaklardır. Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından eğitim binalarımızda yapılan kontroller ve değerlendirmeler neticesinde "deprem tahkik raporları" sonucuna göre deprem olması halinde risk taşıyabileceği değerlendirilen ve yıkım kararı alınan eğitim binalarının en kısa sürede yıkılarak yeniden yapımı için tüm çalışmalar başlatılmıştır." denildi.

Nurullah ÇANKAYA - Fotoğraflar: Tuncel YILMAZ

Tahliye edilecek binalar ve öğrencilerin eğitim öğretim göreceği okulların listesi

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 6383 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum