Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama

Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama

Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosu, PDR öğretmeni Meltem Arslankeçecioğlu hakkında yazılı basın açıklaması yaptı.

Reklam
06 Kasım 2018 - 17:13 - Güncelleme: 07 Kasım 2018 - 15:58

Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama

Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosu, Türk PDR Derneği Manisa Şubesi ve öğretmenlerin, PDR öğretmeni Meltem Arslankeçecioğlu’na yapılan uygulamaya adliye önünde basın açıklamasıyla tepkilerini göstermesinin ardından yazılı basın açıklaması yaptı.

            Medya iletişim bürosu tarafından yapılan açıklamada: “Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan bir soruşturmaya ilişkin yapılan haberler ve yorumlar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması gereği duyulmuştur. Ceza Muhakemesi Kanunu ve Çocuk Koruma Kanunu ile ilgili diğer mevzuat hükümleri gereği mağdur çocukların ifadelerine uzman bilirkişinin katılımı zorunludur. Bu bilirkişilik görevi Kaymakamlıkça düzenlenen listede ismi belirtilen olay tarihindeki nöbetçi kamu görevlisi tarafından yerine getirilmektedir. Turgutlu İlçesinde 04/11/2018 tarihinde meydana gelen çocuğun cinsel istismarı olayına ilişkin olarak emniyet görevlilerince öğretmen olarak görev yapmakta olan ve kendisine tebliğ edilen listeye göre de nöbetçi olan şahsa telefonla ulaşılmıştır. İlgiliye cinsel istismar mağduru çocuğun ifade için beklemekte olduğu, ifadeye katılması gerektiği bildirilmiştir. Aksi durumun suç teşkil edebileceği defalarca belirtilmesine rağmen, nöbetçi kamu görevlisi mazeret bildirmeksizin ve keyfi olarak cinsel istismar mağduru çocuğun İfadesine katılmayı ısrarla reddetmiştir. Sonrasında da telefonunu kapatarak kendisine ulaşılmasını engellemiştir. Bunun üzerine nöbetçi bilirkişi hakkında soruşturma başlatılarak, gözaltı işlemi sonrası ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır. Mağdur çocuklara yönelik suçlarda kanun ve resmi görevlendirme gereği uzman bilirkişinin ifade işlemine katılımı zorunludur. Aksine bir düzenleme veya yargı kararı bulunmadığı sürece ilgilinin kanunla verilen görevi reddetme keyfiyeti bulunmamaktadır. İlgililerin görevini yerine getirmemesi mağdur çocukların uzun süre bekletilmelerine, soruşturmanın uzamasına ve özellikle cinsel istismar mağduru çocukların daha fazla mağdur olmalarına yol açmaktadır. Adli süreçte yer alan tüm kamu görevlilerinin cinsel istismar mağduru çocukların haklarının korunması, mağduriyetlerinin önlenmesi ve örselenmemeleri konusunda duyarlı olması büyük önem arzetmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadelerine yer verildi. Nurullah ÇANKAYA

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Nurullah ÇANKAYA
Bu haber 6373 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ünlü popçu Bendeniz ve Yasemin Turgutlu’da sahne aldı
Ünlü popçu Bendeniz ve Yasemin Turgutlu’da sahne aldı
TUTSO'dan 23 Nisan kutlama mesajı
TUTSO'dan 23 Nisan kutlama mesajı