Reklam
Reklam

Turgutlu 1.Yerel Tohum Festivali'ne yoğun katılım

Turgutlu Kaymakamlığı, Turgutlu Belediyesi, Ticaret Borsası ve Turgutlu YAŞAMDER işbirliği ile düzenlenen Turgutlu 1. Yerel Tohum Festivali gerçekleştirildi. Şehir dışından da pek çok misafirin ağırlandığı, Turgutlu Belediyesi Orta Park’ta gerçekleşen festivalde tohumlar gelecek nesil için el değiştirdi.

Reklam
Turgutlu 1.Yerel Tohum Festivali'ne yoğun katılım
06 Mayıs 2017 - 15:17

Turgutlu 1.Yerel Tohum Festivali’ne yoğun katılım

            Turgutlu Kaymakamlığı, Turgutlu Belediyesi, Ticaret Borsası ve Turgutlu YAŞAMDER işbirliği ile düzenlenen Turgutlu 1. Yerel Tohum Festivali gerçekleştirildi. Şehir dışından da pek çok misafirin ağırlandığı, Turgutlu Belediyesi Orta Park’ta gerçekleşen festivalde tohumlar gelecek nesil için el değiştirdi.

            Bu yıl ilki düzenlenen,  Turgutlu 1. Yerel Tohum Ferstivali, yoğun katılımla gerçekleşti. Turgutlu Belediyesi Orta Park’ta düzenlenen festivale Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Turgutlu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Orcan, Turgutlu YAŞAMDER yönetimi, oda başkanları, muhtarlar, sivil toplum örgütleri, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını Turgutlu YAŞAMDER adına Seval Güneş yaptı. Güneş, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından konuşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Orcan ise 2010 yılında başlayan tohum takas festivallerinin her geçen gün arttığını, bir tane canlı tohumun bile ne kadar önemli bir yaşam olgusu olduğunu vurguladı.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Turgay Şirin ise, “Türkiye’nin pek çok yerinde düzenlenen ve bu yıl da Turgutlu Belediyesi, Ticaret Borsası ve YAŞAM-DER ile birlikte ilkini düzenlediğimiz Yerel Tohum Takas Festivali’nde sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz bu güzel etkinliği umuyorum ki önümüzdeki yıllarda da  sürdürerek yine sizlerle birlikte olacağız. Bugün bizleri bir araya getiren düşünce; Yerel tohumların yok olmasının önüne geçmek, temiz, lezzetli, besleyici tarım ürünleri üreterek çiftçi ve tüketicilerin refahını arttırmak. Hedefimiz tarım kenti Manisamız’dan, zengin topraklara sahip Turgutlumuz’da yerel tohumların yok olmasının önüne geçmek. Bu hedef doğrultusunda temiz, lezzetli, besleyici tarım ürünleri üreterek çiftçimizin ve tüketicilerimizin refahını artırmayı istiyoruz. Çünkü günümüzde çocukluğumuzun mis kokan domatesini, biberini yiyemiyoruz. Eski tadı, eski kokusu kalmayan tarım ürünlerimiz beraberinde ciddi sağlık problemlerini getiriyor.  Bu anlamda gelecek nesilerimize miras bırakacağımız bereketli topraklarımıza yerel tohumun ekilmesi noktasında Belediyemiz olarak bu ve benzeri etkinliklerimizin arkasındayız. 2006 yılında çıkarılan tohumculuk yasası ile yasaklanan ancak uygulanmayan yerel tohum satışını böylesi takas etkinlikleriyle hatırlatmalı, çiftçilerimizi bilinçlendirmeliyiz. Bizim tohumlar için yapabileceğimiz en büyük icraat, onları saklamak, korumak, paylaşmak, takas etmek, sağlıklı sular ve toprakla buluşturmak. En azından bunu yapabilirsek, geleceğimize de sahip çıkabiliriz. Turgutlu Belediyesi olarak, Turgutlu halkı olarak bu festivali önemsiyoruz. Biz yöresel ürünlerimizin önemini çok iyi biliyoruz. Turgutlu’da yerel tohum takasını önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu anlamda bugün bir arada olmamızı sağlayan başta Ticaret Borsamız ve YAŞAM-DER olmak üzere herkese teşekür ediyor” dedi.

Kaymakam Uğur Turan da bu tür festivallerde yerel duygunun ön planda olduğunu, yerel bağların sivil toplum örgütleriyle daha güçlendiğini dile getirerek, festivalde emeği geçen herkesi kutladı. Festival, Turgutlu Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle sürerken, İbrahim Acet ve saz ekibini verdiği mini konser festivale renk kattı.  Tohum takasının olduğu son bölümde ise çiftçiler birbileri ile tohum takasında bulunurken,  Turgutlu Belediyesİ Park Bahçeler Müdürlüğü şantiyesinde yetişen fidanlar konuklara hediye edildi. Metin SERT

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 8729 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum