Reklam

TURDAK Sart Kalesinde

Reklam
TURDAK Sart Kalesinde
09 Ocak 2020 - 11:49 - Güncelleme: 09 Ocak 2020 - 21:06

TURDAK, SART KALESİ’NDE

Turgutlu İlçesi etkin Dağcılık Kulübü TURDAK bu pazar Sart Kalesi’ne tırmandı.

        Eskilerin zemheri/karakış dedikleri  kış mevsiminin sert ve soğuk günlerini yaşıyoruz.  Turgutlu ve çevresi de  soğuk. Zaman zaman Isı 4 derecelere düşüyor ancak bu gün biraz daha sıcak olacak gibi.

Turdak’tan yapılan açıklamada şunlar yer aldı : “ Yürüyüş için sabahın alacakaranlığında yollara düşmüş sporcuları toplanma yerinde bekler halde buluyorum. Herkes birbirinin yeni yılının mutlu geçmesi dileğinde bulunuyor. Otobüsün gelmesiyle içine büyük bir heyecanla doluşuyorlar.  Hepsi neşeli, birbirleriyle şakalaşıp gülüşüyorlar. Sartmustafa kasabasına bir solukta varılıyor.

 Sart kasabasından başlatılan yürüyüş  Apollon tapınağına uğramadan patikadan tırmanışa geçiyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda Ahmetli savunmasında şehit düşmüş Nazmi Efe’nin mezarında fatiha okuduktan sonra  Erezyondan altı boşalmış küçük bir kale kalıntısının dibindeki patikadan kaleye tırmanıyoruz. Yaklaşık iki saat sonra kaleye varıyoruz.

         Sart (Sardies), antik çağda hüküm sürmüş Lidya İmparatorluğu’nun başkenti. Sart o dönemde dünyanın da en zengin ve güçlü kenti. Yaklaşık 300 metre yükseklikte inşa edilmiş olan kale -surları bu gün çöküntü halinde olsa da- oldukça dikkat çekici. Etrafındaki dik yamaçlar ona ulaşılmaz bir kale niteliğini kazandırmış. Birçok kez kuşatılmasına rağmen hiçbir zamanda ele geçirilememiş. Krallar  veya diğer  yöneticiler, kentin aşağı kesimleri kuşatanların eline düştükten sonra kaleyi bir kaçış ve sığınma yeri olarak kullanmışlar.

 Kale içindeki sarnıç ve benzeri yapılar ayakta olmasına karşın surların altı erozyonla boşalmış. Surlar, mazgallar her an çökecekmiş gibi. Aşağıya bakıyorum. Tapınaklar ve diğer yerleşim yerleri ayaklarımın altında. Manzara karşısında bir kez daha hayranlıkla kendimden geçiyorum.

Biraz dinlendikten sonra hep beraber güneydoğuya yönelip sert yerlerden inerek Salihli-Ödemiş yoluna kavuşuyoruz. Çamurhamamı köyünde dostumuz İbrahim’in evinde  kısa bir süre çay molası verdikten sonra Patikaları izleyerek SART kasabasına dönüyoruz.  

Gelecek hafta TURDAK sporcuları olarak  Spil Dağının  Güney yamaçlarında Beşpınar köyünden başlayıp Çırpıcı Dede tepeden Sancaklıuzunçınar arasında yürüyeceğiz”  HABER MERKEZİ

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1345 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum