Reklam

Turdak iki parkurda baharı karşıladı

Reklam
Turdak iki parkurda baharı karşıladı
14 Mart 2019 - 17:49

Turdak iki parkurda baharı karşıladı

Turgutlu Dağcılık ve Doğ Sporları Kulübü (Turdak) sporcuları, geçtiğimiz hafta sonu iki parkurda yürüyüş gerçekleştirdi. 1. Grup Sindel, Volkanik ayak izleri, Kanlıkayalardan Balık çiftliğine yürürken, 2. Grup, Adala’dan Hermos Kanyonu, Kız Köprüsünden Balık Çiftliğine yürüdü.

Yürümek bu güzellikleri görüp yaşamak için yine sabahın erken saatlerinde toplanan grup iki araçla Adala’ya hareket etti.  60 km lik yol  araçlar içindeki neşeli ortamla bir anda bitiverdi. Adala; Gediz ırmağının üzerine kurulmuş  şirin bir köy.  Irmak burada önü bağlanarak gölet oluşturulmuş. Yaz aylarında çalıştırılan gezi ve eğlence tekneleri  bulunuyor. Dinlenme parkları ile yaz sıcağında Salihli halkının vakit geçirdiği alanlardan birisiymiş; Araçlardan inip Köy kahvesinde kısa bir hazırlıktan sonra Sindel parkurunda yürüyecekler ayrılıp araçlarıyla başlangıç yerine hareket ettiler.                              

Hermos Kanyonu  parkurunun sorumlusu Başkan Celalettin Ölgün’ün yürüyüşle ilgili kısa  bilgilendirmesinden sonra Antik çağda “Hermos” olan Gediz Irmağı boyundan yürüyüş başlıyor.  Binlerce yıl içinde oluşan kanyon yatağının İlginç görüntüsü herkesi nerdeyse büyülüyor  çektirdikleri fotoğraflarla  durumu  sabitliyorlar. Demirköprü barajının Tribünleri üstündeki sırtları geçip  karşısındaki “Suçtu” şelalesini görmeye gidiyoruz.  Hava güneşli sıcaklık 18C, mevsim normalinin üstündeki  bu  ısı katılımcıları nerdeyse bunaltıyor. Şelaleye girip, fotoğraflar çekip devam ediyoruz.  Demirköprü barajı yapılmadan önce Gediz ırmağının en dar yerine  hangi uygarlıktan kaldığı bilinmeyen ancak sap sağlam hala geçişleri sağlayan “Kız Köprüsü” ne varıyoruz.  Bir an önce etkinliğin bitiş noktası  “Tatarlar Balık çiftliğine” ulaşmak için patikadan hedefe yaklaşırken Sindel parkuruna gidenler etkinliği bitirmişler, karşılaşıyoruz.  Bu parkura katılan Kulüp yöneticilerinden Perihan Hasergin’e  Sindel etkinliğini anlattırdık. “Bu gün Turdak ve Sardok Dağcılık kulüpleri olarak birlikte Demirci yolu üzerindeki volkanik  lav kalıntılarının ve lavların altında o dönemden kalan ayakizlerini, kayadaki kırmızı boya ile yapılmış yanardağ uyarısı resminin olduğu Kanlıkaya’yı görmek için Sindel’de yürüdük. Yanardağ lavlarından kaçanların izleri, kayadaki kırmızı boya ile yapılmış yanardağ uyarısını anlattığı tahmin edilen uyarı çizgileri binlerce yıl öncesinden bize kadar gelmiş. Görmek heyecan verdi.  Daha sonra da  kayalık patikalardan meşe palamudu ağaçlarının altından Demirköprü Barajının alt tarafındaki Tatarlar Balık çiftliğinde yürüyüşümüzü bitirdik. Suyun üzerindeki ağaç balkonda yediğimiz öğle yemeği ve sırtüstü yatıp dinlenmemiz her şeye değdi. Tatlı köpüşlerimiz Şirin ve Çiko bize her yerde eşlik etti.” Önceden ısmarıcı verilen fırında kaşarlı alabalıkları yedikten sonra  dönüşe geçiyoruz.

Gelecek pazara Turdak, Nif dağı Doğu yamaçlarında olacak. Kemalpaşa, Alaman Tarlası- Kiraz gediği- Nazarköy arasında etkinlik gerçekleştirecekleri bilgisi alındı.

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1525 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum