Reklam
Reklam

TURÇEP'e 20 kişilik yeni yönetim

Çevreci mücadelede elde ettiği başarılarla prestiji ve imajı güçlenenen TURÇEP halkın çevre örgütü olma yolunda giderek büyüyor

Reklam
TURÇEP'e 20 kişilik yeni yönetim
07 Ekim 2013 - 17:15 - Güncelleme: 07 Ekim 2013 - 17:17

                  ÇALDAĞI’ndaki madencilik şirketi ve uygulanmak istenen madencilik faaliyetine karşı yıllardır verdiği mücadele ile çevreci mücadelede önemli başarılar kazanılmasını sağlayan TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), bu sayede halkın gözündeki prestijini güçlendirirken, halkın çevre örgütü olma yolunda da giderek halklaşmaya başladı. Bunun en önemli göstergesi de geçtiğimiz günlerde yapılan bileşenler toplantısının ardından yeni katılımlarla yönetim kurulunun güçlendirilmesi oldu. Çaldağı’ndaki maden şirketinin “yeni ÇED süreci” adı altında projede değişiklikler yapacağını bildirmesi ve Çampınar köyünde düzenlenen ancak olaylar nedeniyle yapılamayan ÇED toplantısının ardından çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdüren TURÇEP, yeni katılımlarla yönetim kurulunu daha da güçlendirdi. TURÇEP tarafından yapılan açıklamada, yeni yönetim kurulunun 20 kişiden oluştuğu açıklandı. Bu arada Dönem Sözcülüğüne de Yıldız Aktaş getirildi.

 Gelinen nokta halkımızın başarısı, şirketin de yenilgisidir

                  Bir süredir TURÇEP dönem sözcülüğü görevini yürütmekte olan Belediye Şehir Meclisi Üyesi M. Lütfi Bıkmaz, açıklamasında gelişmeleri şöyle aktardı: “Yıllardır verilmekte olan çevre mücadelesi halkımızın desteği ile çok önemli başarılar elde etmiştir. Önce İngiliz şirketini kovan halkımız, aynı projeyi bir Türk firma olarak uygulamak üzere tesisleri devralan VTG Madencilik şirketinin de tuzaklarına düşmemiş, bu cennet bölgenin sülfürik asitle madencilik için feda edilemeyeceğini göstermiştir. Böylece ellerindeki ÇED raporundan vazgeçmek zorunda kalan maden şirketi geri adım atmak zorunda kalmış, projede değişiklik yapma yoluna yönelmiştir. Gelinen nokta çevreci mücadelenin başarısı, maden şirketinin de yenilgisidir. Ancak bundan sonra maden şirketinin “yenilen pehlivan güreşe doymaz” misali halkımızı kandırabilmek için yeni oyunlara başvuracağını görüyoruz. Bu nedenle de TURÇEP olarak yeni bazı kararlar aldık. Çalışmalarımız sonucunda yeni katılımlarla TURÇEP daha da büyürken, aynı zamanda oluşan 20 kişilik yönetim kurulu ile halkımızın TURÇEP’i bağrına bastığı da ortaya çıkmıştır.”

 TURÇEP halklaşıyor

                  TURÇEP yeni dönem sözcüsü Yıldız Aktaş ise basına yönelik yaptığı ilk açıklamasında şunları söyledi: “Yaşadığımız topraklar dünyanın en bereketli toprakları arasında. Bölgemizde toprağın üstü altından çok değerlidir. Bundan sonra çevre mücadelemizde halkımıza bu gerçeği her yönüyle anlatacağız. Maden şirketinin tuzaklarına düşmemeleri için çalışmalarımız her alanda sürecek. Çünkü maden şirketinin yeni tezgahlar peşinde olduğunu görüyoruz. Yeni ÇED dedikleri şey ise sadece “kapalı sisteme geçiş”tir. Bizler sülfürik asit kullanımına razı mıyız ki, açık sistemi yutturamadık, şimdi kapalı sistemi deneyelim diyorlar? Bizler böylesi cennet bir bölgede sülfürik asit kullanımıyla kimyasal madencilik yapılmasının karşısındayız ve Çaldağı’ndaki maden şirketinin kapatılmasını istiyoruz. Bunun için de aramıza yeni katılanlarla yönetimimizi güçlendirdik. Oluşturulan 20 kişilik yönetimde toplumun her kesiminden ve her siyasi görüşten arkadaşların yer almasına özen gösterdik. Dolayısıyla toplumun hemen her kesiminin yer aldığı bu yapısıyla TURÇEP halkı temsil edebilmektedir. İlerleyen Önümüzdeki günlerde çeşitli komisyonlar oluşturacağız. İlk etapta da kadın komisyonu oluşturulması çalışmaları başlatıyoruz. günlerde ayrıca TURÇEP içinde bir gençlik komisyonu da oluşturulacak”

 Yeni yönetimin ilk etkinliği: Bilgilendirme paneli

                  TURÇEP dönem sözcüsü Aktaş, ayrıca şu açıklamada bulundu: “Maden şirketi tarafından “Yeni ÇED süreci” diye anlatılan konu da yeni bir oyun tezgahlandığı gösteriyor. Çampınar köyündeki ÇED toplantısında maden şirketinin sergilediği tutum da bunun bir göstergesi. Ancak bundan sonra maden şirketinin işi çok zor. Çünkü 7 yıldan beri çok bilimsel ve zararsız diye savundukları projeden vaz geçerken, bizzat kendilerinin “tehlikeli” bir yöntem olarak kötüledikleri “kapalı sistem” konusunu şimdi yine kendilerinin topluma “iyi ve tehlikesiz” diye anlatabilmeleri ve halkımızı kandırabilme imkanı zaten yok. Ancak biz yine de ilk etapta yürütmedeki arkadaşlarımızı ve bileşenlerimizi bu konuda bilgilendirmek için 8 Ekim Salı günü minik bir panel düzenledik. Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, davetimiz üzerine ilçemize gelerek “Yeni ÇED” ve proje değişikliğine ilişkin bazı bilimsel gözlemleri bizlere sunacak. Böylece TURÇEP yeni yürütme kurulu ilk etkinliğini de maden şirketine karşı bu bilgilendirme paneli ile gerçekleştirmiş olacak” dedi.

 

TURÇEP’in 20 kişilik yeni yürütme kurulu:

                  Yıldız Aktaş (Dönem sözcüsü), Engin Ok  (Eğitim-Sen Temsilcisi), İsmail Alsaç (Türk Eğitim-Sen Temsilcisi), Cahit Öktem  (Eğitim-İş Temsilcisi), Muammer Arabulan (TEMA Temsilcisi),  Av. Hasan Namak (GEMA Temsilcisi),  Hasan Dinçtoygar  (Turgutlu Çevre Derneği TURÇED Temsilcisi),   Hayri Bökü (EGEÇEP Temsilcisi), Emel Taşpulat (Cumhuriyet Kadınları Dern Tems..), Aysel Yiğit  (Bedensel Engelliler Der. Bşk.), Mahir Ek (Mimarlar Odası Temsilcisi), Timur Özünlüler (Avcılar Kulübü Temsilcisi), Mustafa Subaşıay (TDKM Temsilcisi), Adnan Ayan (Söz ve Eylem Tems), Hayri Fırat (MHP Temsilcisi), Ural Narlı (CHP Temsilcisi), Abdullah Güzel (SP Temsilcisi), Felemez Acar (BDP Temsilcisi), M. Lütfi Bıkmaz (CHP Şehir Meclisi Üyesi) Metin Sert (Medya-bilişim). (Haber: Metin SERT)

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3145 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Deniz DUMAN
  7 yıl önce
  Oturduğunuz yerden yönetim şeçiyorsunuz ......ler. Cesaretiniz varsa çaldağına gidin de görelim korkaklar. Sizden bir ... olmaz.
 • hasan ali yurdakul
  7 yıl önce
  Turçep eski yönetim Çaldağ nikel karşısında yenildiği için ve başarısız olduğu için yönetim kurulun değiştirdi Çaldağ nikel atmosferik kapalı sistemle daha fazla nikel çıkarıldığı için kapalı sisteme geçmiştir sizin istediğiniz için değil sizler Alankuyu tema toplatısında nikelin kapalı sistemle çıkarılmasını istediniz şimdi niye karşı çıkıyorsunuz sizin bildiğiniz sistem varsa söyleyin sizler işlenmemiş nikeli 5 liraya satıp işlenmiş nikeli 15 liraya satın istiyorsanız o zaman biz size karşıyız eskiden bir çok fabrika Turgutluya geldi sizin gibi düşünenler yüzünden hepsi kaçtı sizler Turgutlunun kasaba olarak kalmasını istiyorsunuz bizler ise Turgutlunun sanayi kenti olmasını istiyoruz siz ilk önce modern ülkede teknolojinin imkanlarından yararlanmakmı yoksa Taş devrinde mağrada yaşamak istermisiniz ilk önce sizler buna karar verin.Çaldağ nikel çaldağında duruyor sizler neredesiniz acaba sizler Temanın Yeşil maskesini çıkarın artık.