Reklam

Tüm Avrupa'nın İlk Çiftçilerinin Kökeni Türkiye ve Yunanistan

*Doç. Dr. Çilingiroğlu, “Sonuçların modern DNA’lar ile karşılaştırılması Avrupa’ya Neolitik Dönem’de gerçekleşen göçten sonra günümüzden önce 5000’lerde Doğu Avrupa steplerinden tekrar büyük bir göç dalgasının gerçekleştiğini göstermektedir. Bu yeni göçle gelen insanlar, Avrupa’nın eski popülasyonlarıyla Egeli çiftçiler ve yerli avcı-toplayıcılar karışmışlardır. Bugünkü Avrupa nüfusunu bu üç grubun torunları oluşturmaktadır” dedi.

Reklam
Tüm Avrupa'nın İlk Çiftçilerinin Kökeni Türkiye ve Yunanistan
08 Haziran 2016 - 09:02 - Güncelleme: 08 Haziran 2016 - 09:15

Arkeolojinin en tartışmalı sorularından biri çözüldü

Tüm Avrupa’nın İlk Çiftçilerinin Kökeni Türkiye ve Yunanistan

*Doç. Dr. Çilingiroğlu, “Sonuçların modern DNA’lar ile karşılaştırılması Avrupa’ya Neolitik Dönem’de gerçekleşen göçten sonra günümüzden önce 5000’lerde Doğu Avrupa steplerinden tekrar büyük bir göç dalgasının gerçekleştiğini göstermektedir. Bu yeni göçle gelen insanlar, Avrupa’nın eski popülasyonlarıyla Egeli çiftçiler ve yerli avcı-toplayıcılar karışmışlardır. Bugünkü Avrupa nüfusunu bu üç grubun torunları oluşturmaktadır” dedi.

 

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü   Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı’nın    yer aldığı uluslararası bir proje Neolitik Dönem’de insanların Türkiye ve Yunanistan’dan tüm Avrupa’ya göç ettiğini kanıtladı.

Bu çalışma ile  arkeolojinin en köklü ve tartışmalı sorunlarından biri çözüldü. Antik DNA analizleri ve arkeolojik bulguların bir arada değerlendirilmesi sonucunda hem Orta Avrupa hem de Akdeniz neolitik toplumlarının Türkiye ve Yunanistan’da yaşayan ilk çiftçi toplumların hareketi sonucu ortaya çıktığı kesinleşti. Çalışmanın yazarlarından Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu, “İnsanların göçü önerisine daha önce alternatif olarak sunulan başka bir öneri çiftçi yaşam biçiminin yalnızca bilgi ve fikir aktarımı sonucu Avrupa’ya geldiği, insan göçlerinin bu tarihi süreçte rol oynamadığı veya çok az oynadığı yönündeydi. Bu görüş artık tamamen çürütülmüş oldu” dedi.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu, “Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi’nin asosiye ortak olarak yer aldığı, Bridging Anatolian and European Neolithic (BEAN) programı, Avrupa Komisyonu’nun 7. Çerçeve Programı kapsamında oluşturulmuş 2,5 milyon avro bütçeli bir Marie Curie Initial Training Network projesidir. 2016 yılında tamamlanan BEAN projesi, prehistorik arkeoloji, genetik bilimi, demografi araştırmaları, bilgisayar modellemeleri ve fiziki antropoloji dallarının entegre edildiği ve ileri teknolojiler kullanan bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Dört yıllık bu interdisipliner araştırma, tarih öncesi araştırmalarının en eski ve önemli sorunlarından biri olan ilk çiftçi toplumların Avrupa’ya yayılımı sorununu yeni bilimsel yöntemleri kullanarak çözmeyi başarmıştır” diye konuştu.

 

ÇİFTÇİLER EGE’DEN 8 BİN YIL ÖNCE YOLA ÇIKTI

 

Avrupa’nın farklı bölgeleri günümüzden 8bin yıl kadar önce Ege’den yola çıkan çiftçi toplumlar tarafından iskân edildiğini söyleyen Doç. Dr. Çilingiroğlu,  “Prehistorik gruplar, Yunanistan’ın kuzeyinden ve Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nden Orta Avrupa’ya ve İspanya’ya kadar göç etmişler ve bu bölgelere yerleşik yaşam ve çiftçilik-hayvancılık pratiklerini taşımışlardır. Bu sonuca, Mainz Üniversitesi Paleogenetik Bölümü tarafından yürütülen BEAN projesi ulaşmış ve projenin sonuçları 6 Haziran 2016 tarihinde Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanmıştır. Araştırmacılar, arkeolojik kazılarda bulunan insan iskeletlerinde korunan antik DNA’yı inceleyerek ve tüm Avrupa’daki antik DNA bulgularıyla karşılaştırarak ulaşmışlardır. Çalışmanın ulaştığı sonuçlardan biri de, Avrupa’ya en az iki ana kol halinde yayılan Türkiye ve Yunanistan kökenli grupların, Orta Avrupa’nın ve Akdeniz’in neolitikleşmesinden sorumlu oldukları yönündedir” dedi.

 

Ege kökenli çiftçi grupların, mimari, yiyecek üretimciliği ve evcilleştirilmiş hayvanlarıyla birlikte yeni bölgelere yerleştiklerinin görüldüğünü ifade eden  Doç. Dr. Çilingiroğlu,  “Bu yayılım sırasında Avrupa’da Buzul Çağından bu yana yaşayan avcı-toplayıcı gruplarla karşılaştılar. Araştırmanın gösterdiğine göre, iki grup ilk karşılaşma esnasında birbirleriyle çok az karıştı. Proje yürütücüsü Mainz Üniversitesi Paleogenetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Joachim Burger şöyle ifade eder: ‘İki grup materyal kültür ve bilgi alışverişinde bulundu, ancak çok nadiren birbirlerinden eş aldılar’. Ancak Neoltik Dönem’in ilerleyen aşamalarında avcı-toplayıcı genomlarıyla Egeli çiftçilerin genomlarının karıştığını görüyoruz” diye konuştu.

 

Doç. Dr. Çilingiroğlu, “Çalışmanın ilk yazarları Zuzana Hofmanová ve Susanne Kreutzer Yunanistan ve Türkiye’deki kazılarda bulunan beş Neolitik insan iskeleti üzerinde korunan antik DNA’yı sekanslayarak, Avrupa’nın farklı yerlerinden bilinen Mesolitik ve Neolitik genom sekanslarıyla karşılaştırmaları gerçekleştirdiler. Sonuçların modern DNA’lar ile karşılaştırılması Avrupa’ya Neolitik Dönem’de gerçekleşen göçten sonra günümüzden önce 5000’lerde Doğu Avrupa steplerinden tekrar büyük bir göç dalgasının gerçekleştiğini göstermektedir. Bu yeni göçle gelen insanlar, Avrupa’nın eski popülasyonlarıyla Egeli çiftçiler ve yerli avcı-toplayıcılar karışmışlardır. Bugünkü Avrupa nüfusunu bu üç grubun torunları oluşturmaktadır” dedi. EGE AJANS

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5146 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum