Reklam

TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ''Darbe anlayışına her alanda son verilmeli''

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, muhalif medya organları olarak nitelendirilen internet sitelerine erişimin engellenmesini  demokrasiye  ve basın özgürlüğüne darbe olarak  gördüklerini bildirdi.

Reklam
TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ''Darbe anlayışına her alanda son verilmeli''
17 Temmuz 2016 - 16:38

TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ''Darbe anlayışına her alanda son verilmeli''

 

İZMİR - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, muhalif medya organları olarak nitelendirilen internet sitelerine erişimin engellenmesini  demokrasiye  ve basın özgürlüğüne darbe olarak  gördüklerini bildirdi.

 

Hüner, yaptığı yazılı açıklamada,  parlamenter demokrasiye yönelik darbe girişiminin kabul edilemez olduğunu belirterek, yaşananların basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, medyada çok sesliliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğu hatırlattı.

Hüner, Medyascope, Gazeteport, Rotahaber, ABC Gazetesi ve Karşı Gazete'nin internet sitelerine erişimin engellenmesinin demokrasi ve basın özgürlüğüne ''darbe olduğunu'' vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Halkın bilg alma kanallarının açık olmasının parlementer demokrasiye yönelik her türlü tehdit algısını bertaraf edeceğine inanıyoruz. Türkiye  ve Türk basını darbelerden büyük zarar görmüştür. Darbe girişimi sırasında, basın ve medyada çok sesliliğin, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır.  Gazeteciler ve medya kuruluşları toplumun tüm kurumlarına anında bilgi, haber vermişlerdir. Siyasiler görüşlerini farklı kanallarda topluma ulaştırmıştır. Darbe girişimine, gazeteciler ve medya kuruluşları toplumun tüm kurumlarıyla birlikte karşı durmuştur. Darbe girişiminin engellenmesinde medyanın önemli bir rolü olduğunun unutulmamasını diliyoruz. Basın özgürlüğü halkın bilgi alması için verilmiş  anasayal bir haktır.

İnternet sitelerine erişiminin engellenmesini demokrasiye  ve basın özgürlüğünü darbe olarak görüyoruz. Bir mahkeme kararı ya da herhangi bir soruştuma bulunmamaktadır. Hangi gerekçeyle fiili bir engelleme yapıldığını anlamak mümkün değildir.

Parlamenter demokrasiye karşı her türlü girişimin, kalkışmanın, darbenin karşısındaysak, demokrasi ve basın özgürlüğüne karşı yapılan hukuksuzluğa da karşıyız. Bunun biran önce son bulmasını diliyoruz.  Basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin egemen olması taleplerimizi yineliyoruz...''HABER MERKEZİ

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3458 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum