Reklam

Tezgahlar balıkla doldu taştı, fiyatlar yarı yarıya

Turgutlu’da İkizler Balıkçılık sahibi Müjdat Hoştekeli: “Zamanla havalar soğudukça fiyatlar düşecek. Yazın satışlarımız durgun oluyor ancak av yasağının kalkmasıyla birlikte satışlarımız giderek artıyor" dedi.

Reklam
21 Eylül 2019 - 14:48 - Güncelleme: 23 Eylül 2019 - 11:17

Tezgahlar balıkla doldu taştı, fiyatlar yarı yarıya
Balık avı yasağının kalkmasıyla birlikte her çeşit balık tezgahlarda yerini alırken, balıkçıların da tüketicilerin de yüzü güldü. Turgutlu’da İkizler Balıkçılık sahibi Müjdat Hoştekeli: “Zamanla havalar soğudukça fiyatlar düşecek. Yazın satışlarımız durgun oluyor ancak av yasağının kalkmasıyla birlikte satışlarımız giderek artıyor" dedi.

YAKLAŞIK 3 ay boyunca devam eden denizlerde avlanma yasağı, 2019- 2020 sezonunun eylül ayı başında sona erdi. Avlanmak için denize açılan balıkçılar, yasağın sona ermesi ile birlikte ağlarını denize attı. Her çeşit balık da tezgahlarda yerini aldı. Geçen aylarda el yakan balık fiyatları düşüşe geçerken, vatandaşlar da balığa ilgi göstermeye başladı.
Balıkçılar balık bolluğundan memnun olurken, tüketicilerin de yüzü düşen fiyatlarla güldü. Turgutlu İlçesinde balık satışı yapan Müjdat Hoştekeli, " Artık balık sezonu başladı. Tüm arkadaşlarımıza hayırlı işler ve bol kazançlar diliyorum. Fiyatların düşmesiyle birlikte satışlarımız başladı. Barbunya, gümüş, çupra, levrek, kefal, istavrit, mezgit, palamut, hamsi, kalamar, karides gibi her çeşit balık geliyor. Denizde bulunan bütün balık çeşitleri gelmeye başladı. Önümüzdeki günlerde bolluk daha da artacaktır. 


FİYATLAR EN AZ YARI YARIYA DÜŞTÜ
Dün sardalyanın kilosu 40 TL idi, bugün kilosu 15 TL'ye düştü. Sardalyada tüketimin çok fazla artacağını düşünüyoruz. Dün sardalyayı alamayan vatandaşlar bugün satın alıp pişirecek. Her balıkta düşüş yok ancak bazı balıklarda ciddi düşüşler oldu. Lüferin kilosu 110 TL idi, bugün 80 TL'ye düştü, istavrit 50 TL'den 30 TL'ye düştü, uskumru ise 65 TL'den 30 TL'ye düştü. Barbun da çoğaldı ve fiyatı 120 TL'den 75 TL'ye düştü. Hamsi elimizde çok az vardı, yasağın kalkmasıyla tezgahlarımızda yerini aldı. Bizler de sezonun açılışını yaptık. Bu yasağın kalkmasıyla birlikte müşterilerimiz ve tüketim artıyor. Okullar açıldıktan sonra da fiyatlar en az yarı yarıya düştü" dedi.


‘BİZ BEŞİKTEN MEZARA KADAR BALIK DİYORUZ’
    Balığın sağlık, vitamin olduğunu söyleyen Hoştekeli sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda dünyada doğal olarak kalmış belki de tek yiyeceğimiz balıktır. Omega 3 ve 6 açısından zengin, fosfor açısından zengin. Biz beşikten, mezara kadar balık diyoruz. Günde 3 öğün yeseniz bile hiçbir zararı yok, faydası var. Halkımız bu aylarda stok da yapabilirler, bunu değerlendirsinler. Balığı dondurup, ilerleyen günlerde, aylarda yiyebilirler. Yeter ki donmuş vaziyette o balık kalsın.”

Nurullah ÇANKAYA


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3299 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum