Reklam
Reklam

Su açıklaması Akın'dan geldi

Turgutlu'da son günlerde içme sularında yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklama Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın'dan geldi. Akın açıklamasında yaşanan sıkıntıların MASKİ Genel Müdürlüğü'ne iletildiğini ve takibinin yapıldığını söylerken, 'görev ve sorumluluğu Turgutlu Belediyesinde olmayan işler yüzünden siyaset üretmeye çalışmak boş bir çaba olarak kalacaktır' ifadelerine yer verdi.

Reklam
Su açıklaması Akın'dan geldi
20 Ekim 2020 - 12:24 - Güncelleme: 20 Ekim 2020 - 12:25

Su açıklaması Akın'dan geldi

Turgutlu'da son günlerde içme sularında yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklama Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın'dan geldi. Akın açıklamasında yaşanan sıkıntıların MASKİ Genel Müdürlüğü'ne iletildiğini ve takibinin yapıldığını söylerken, 'görev ve sorumluluğu Turgutlu Belediyesinde olmayan işler yüzünden siyaset üretmeye çalışmak boş bir çaba olarak kalacaktır' ifadelerine yer verdi.

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, son bir kaç gündür Turgutlu'nun içme sularında tespit edilen zift ve katran benzeri kalıntılar ve sudan gelen kokular ile ilgili bir açıklama yaptı. Çetin Akın yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Değerli hemşehrilerim, 
Son günlerde ilçemizin içme suyunda meydana gelen sıkıntılar nedeniyle bir açıklama yapılması elzem olmuştur. 
2014 yılında çıkarılan büyükşehir kanunuyla birlikte ilçe belediyelerin sorumluluğu olan su ve kanalizasyon, mezarlık işleri, otopark yapma ve işletme, hal, otogar, kamyon garajı, ana arterlerin bakımı, temizliği çevre düzenlemesi ve bu görevlerin getireceği gelirler büyükşehire devredilmiştir. Ayrıca E- 96 Karayolu Ankara Asfaltı, Atatürk Bulvarı, Akçakmak Yolu, Piyaleoğlu Caddesi, Yedieylül Yolu, Eski Manisa Yolu, Cevdet Öktem Caddesi, Ergenekon Mahallesi Fatih Caddesi, Subaşı Mahallesi Son Sokak, Devlet Hastanesi Yolu, Irlamaz 1. ve 2. Etap da hem ilgili kanun hem de önceki yönetim tarafından yetki devri yapılarak Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. Bu nedenle buradaki hizmetlerin (temizlik, su ve kanalizasyon, aydınlatma, yol tamiratları gibi) büyükşehir belediyesi tarafından yapılması gerekmektedir. Çıkarılan bu kanun nedeniyle ilçe belediyeleri hem ekonomik olarak zor duruma düşmüş hem de yaşanılan sorunlara anında müdahale etme şansı ortadan kaldırılmıştır. 

Gerek belediyemizin whatsapp şikayet hattına ulaşan gerekse sosyal medya hesaplarından bizlere ulaşan vatandaşlarımızın içme suyunda meydana gelen mazot kokusu şikayeti, su kesintileri, suların yeterince tazyikli akmaması gibi  sorunları MASKİ Genel Müdürlüğüne ve birçok ilgiliye tarafımızdan defalarca ulaştırılmıştır. İçme suyu numenelerinin testlerinin düzenli olarak yapıldığı, yaşanılan  sorunlarla ilgili çalışmaların devam ettiği ve bu sorunların en kısa sürede çözüleceği bilgisi tarafımıza iletilmiş ve sorunların çözümüyle ilgili istişarelerimiz MASKİ Genel Müdürlük düzeyinde devam etmektedir. 

Sorumluluğu Turgutlu Belediyesinde olmayan özellikle su ve kanalizasyon işleri olmak üzere yukarıda belirttiğimiz görevler ve bölgeler ile ilgili bazı kişi ya da kişilerce Turgutlu Belediyesini yıpratmaya yönelik çabaları yersiz buluyoruz. Pandemi nedeniyle gelirimizin oldukça azalmasına rağmen Turgutlu Belediyesi ekonomik olarak toparlanmış önümüzdeki süreçte önemli projeleri hayata geçirmek için tüm planlamalarını yapmıştır. Bu ve bunun gibi görev ve sorumluluğu Turgutlu Belediyesinde olmayan işler yüzünden siyaset üretmeye çalışmak boş bir çaba olarak kalacaktır."

Geçtiğimiz günlerde Turgutlu'nun büyük bir kesiminde meydana gelen uzun süreli su kesintisinin ardından, Turgutlu'nun bazı mahallelerinde içme sularında siyah katran ve zift benzeri bir madde  tespit edilmiş, vatandaşlar soyal medayada yaptıkları paylaşımlarda katran ve zift benzeri maddenin yıkamakla arınmadığını ve çoğu bölgelerde sudan mazot kokusu geldiklerini ifade etmişlerdi. 

Hasan Deniz Çizmeci

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 6041 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet
  1 ay önce
  Su degil zift mazot akiyor.cengiz su kuyusu açerken petrol buldu galiba.hayirli olsun zift gibi su icmeye davam
 • hasan
  1 ay önce
  Bilir kişi çetin konuşmuş yine.Belediye prof.herşey iyide iş yapmaz maskiye yüklenmiş bu seferde.Sen demirci hasanın bahçede mangal yapacağına çık ta halkı bir sor bakalım.İşin gücün şov gerisi boş beleş işler.