Reklam
Reklam

Spil'deki Nurkadın ve Paşaini mağaraları turizme kazandırılacak

Spil Dağı Milli Parkı'nda bulunan ve daha önceleri yaşam alanı olarak kullanıldığı düşünülen, günümüzde ise yaban hayvanlarının barınağı haline gelen Nurkadın ve Paşaini mağaraları, turizme kazandırılacak.

Reklam
Spil'deki Nurkadın ve Paşaini mağaraları turizme kazandırılacak
27 Şubat 2021 - 15:38 - Güncelleme: 27 Şubat 2021 - 15:57

Spil'deki Nurkadın ve Paşaini mağaraları turizme kazandırılacak

MANİSA'nın Spil Dağı Milli Parkı'nda bulunan ve daha önceleri yaşam alanı olarak kullanıldığı düşünülen, günümüzde ise yaban hayvanlarının barınağı haline gelen Nurkadın ve Paşaini mağaraları, turizme kazandırılacak. Manisa Spil Dağı Milli Park Müdürü Halil Ernalçacı, "Mağaraları turizme kazandırarak, Spil Dağı'nın tanıtımına katkı sağlayacağız" dedi.

Endemik bitki zenginliği, yılkı atları ve bol oksijeniyle 1517 rakımlı Manisa Spil Dağı Milli Parkı içinde bulunan Nurkadın ve Paşaini mağaralarının turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. Spil Dağı Milli Park Müdürlüğü ile üniversiteler arasında başlatılan ortak çalışmayla mağaraların jeolojik oluşumları ve hangi çağda kullanıldıklarının tespiti yapılacak. Daha önceleri yaşam alanı olarak kullanılırken, günümüzde yaban hayvanlarının barınağı haline gelen Nurkadın ve Paşaini mağaralarının ziyarete açılarak, Spil Dağı'nın tanıtımına katkı sağlaması hedefleniyor.

'SPİL DAĞI'NIN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ'

Mağaraların turizme kazandırılması için çalışmaların başladığını söyleyen Manisa Spil Dağı Milli Park Müdürü Halil Ernalçacı, "Spil Dağı'mız Manisa ve İzmir illeri arasında 1968 yılında ilan edilmiş bir milli park. Amacımız Spil Dağı'nı her türlü turizm, spor ve mevcut biyolojik bitki ve ağaç çeşitleriyle gelecek nesillere aktarmak. Bu kapsamda Spil'de bulunan mevcut Paşaini ve Nurkadın mağaralarımızın tanıtılması için üniversitelerle ilgili yazışmaları yaptık. Çalışmaların ardından mağaraların jeolojik oluşumları ve hangi çağda kullandıklarını ortaya çıkaracağız. Paşaini ve Nurkadın mağaralarını turizme kazandırarak, en iyi şekilde Spil Dağı'nın tanıtımına katkı sağlayacağız" diye konuştu. Ernalçaçı, 2 mağaradan Paşaini'nde 1970'li yılların başında bir çobanın koyunları ile yaşadığının bilindiğini de söyledi. Ersan ERDOĞAN - DHA


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum