Reklam

Sıcakla mücadelenin formülü, kar helvası

Hava sıcaklığının gölgede 42 dereceye ulaştığı Manisa'nın...

Reklam
Sıcakla mücadelenin formülü, kar helvası
25 Haziran 2016 - 09:57

Sarıgöl'de sıcakla mücadelenin formülü, kar helvası

MANİSA'nın Sarıgöl İlçesi'nde, sıcak havadan bunalanların imdadına kar helvası yetişti.

Hava sıcaklığının gölgede 42 dereceye ulaştığı Manisa'nın Sarıgöl İlçesi'nde vatandaşlar mecbur kalmadıkça sokağa çıkmazken, serinlemek isteyenler her yolu deniyor. Kimileri ise sıcak havayı fırsata çeviriyor. Sarıgöl'de her hafta cuma günleri kurulan halk pazarına Denizli'nin Buldan İlçesi'nden gelen 53 yaşındaki Yusuf Karacaoğul, kar helvası satarak vatandaşları serinletiyor. Üç kuşaktır kar helvası satarak geçimlerini sağladıklarını belirten Yusuf Karacaoğul, "Aydın, Denizli ve Manisa'daki pazarlarda kar helvası satıyoruz. Kar helvası özellikle vişne şurubu ile tatlandırılmaktadır. Kimileri pekmez de kullanmakta. Kar helvası serinlemek isteyenler için yaz aylarının vazgeçilmezi" dedi.

Buldan'da yağan karı kuyulara doldururarak yaz aylarına kadar beklettiklerini belirten Karacaoğul, "Bu karları yaz aylarında piyasaya çıkarıyoruz. Ekim ayına kadar da satıyoruz. Kar helvasının soğukluğu -5 derecedir. Bu hiç değişmez. Bu nedenle de kar helvası dokunmaz. Buzdolabında yapılan kar helvası ise dokunmaktadır. Pazarlarda bir kupasını 1 TL'den satıyoruz. Havanın sıcaklığına göre pazarda bir günde iki çuval kar tüketiyoruz. Bu mesleği tam üç kuşaktır yapıyoruz. 150 yıllık mazisi var. Ama bizden sonra bunu yapacak kimse yok" diye konuştu.dha

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3920 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum