Reklam
Reklam
Reklam

Sıcak demirciler zor durumda

Girdilerdeki büyük artışlardan çiftçilerin etkilendiği gibi tarım makinaları yapan sıcak demirciler de zor durumda kaldı.

Reklam
Sıcak demirciler zor durumda
04 Kasım 2018 - 15:46

Sıcak demirciler zor durumda

MANİSA’nın Turgutlu İlçesinde, girdilerdeki büyük artışlardan çiftçilerin etkilendiği gibi tarım makinaları yapan sıcak demirciler de zor durumda kaldı.

Üzüm, domates, kiraz, erik, buğday ve darı ekiminin yoğun olduğu Turgutlu İlçesinde de mazot, gübre, ilaç, işçi yevmiye v.s. girdilerdeki yüksek artışlar nedeniyle çiftçiler gibi tarım aletleri yapan sıcak demirciler de krizden etkilendi.

ŞU AN NE GELEN VAR, NE GİDEN?

Eskiden çok sayıda pulluk sattıklarını belirten 70 yaşındaki Muharrem İçöz: “Çiftçi öldü. Şimdi sıra bize geldi. Yüksek maliyetler belimizi büküyor. Eskiden şefte yapmadığımız gün olmuyordu, şimdi  ise haftada bir şefte yaparsak ne âlâ. Çiftçi ürünü değerine satamadığı için bize de gelmiyor, borçlarını ödeyemiyor. Eskiden yeni pulluk yaptırıyorlardı, ya da zirai pulluklarını, kaynak tamir için getiriyorlardı. Şu an ne gelen var, ne giden? dedi.

58 yıldır sıcak demircilik yaptığını belirten İçöz: “O günden bugüne demircilikte çok iyi bir yoğun yaşam vardı. Bu son günlerde zirai aletlerin değiştirilmesi dolayısıyla reçber, mazot sıkıntısından imkanların daraldığı için eskisi gibi yeni işlemiyor, eskiler ile idare ediyorlar. Ben bu meslekte her zaman için burada doğduk burada büyüdük. Bu işi yapmaktan zevk duyuyoruz ama bu son günlerde bezmeye durduk. Piyasanın durumu kritik. Reçberin mahsulü para etmediği müddetçe her esnaf da aynı bizim durumda. Çünkü reçber kazanırsa bu işler yürür, kazanmazsa orda kalır. Reçber tarım arazilerini satmaya başladı.” ifadelerini kullandı. Doğan ÇİZMECİ – Ahmet ÖZPEHLİVAN

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2395 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum