Reklam
Reklam

Selendi Kurtuluşu kutladı

Selendi İlçesi'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92'inci yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Reklam
Reklam
Selendi Kurtuluşu kutladı
03 Eylül 2014 - 17:39 - Güncelleme: 03 Eylül 2014 - 17:40

SELENDİ KURTULUŞU KUTLADI

MANİSA'nın Selendi İlçesi'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92'inci yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Selendi'nin düşman işgalinden kuruluşunun 92'inci yıldönümü nedeniyle ilk tören Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi.

Törene, Selendi Kaymakam Yasin Ortakcı, Seledi İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mustafa Akpınar, MHP'li Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, Kula ve Selendi Muharip Gaziler Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kutlamalar, saat 10.00'da Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na Kaymakam Yasin Ortakcı, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mustafa Akpınar ve Belediye Başkanı Nurullah Savaş tarafından çelenk bırakılmasıyla başladı.Temsili milis kuvvetlerinin Selendi'ye girişi ve kurtuluş senaryosunun canlandırıldı. Atlı süvarilerin milis kuvvetleri adına Kara Fatma'yı canlandıran kız çocuğunu kurtarmasıyla devam eden törende Kaymakam Yasin Ortakcı, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mustafa Akpınar ve Belediye Başkanı Nurullah Savaş'ın halkı selamlamasının ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine belirten bir konuşma yapan Belediye Başkanı Nurullah Savaş, "Kurtuluş mücadelesinde 5'inci süvari Kolordu Komutanı General Fahrettin Altay'ın emri gereğince, Gediz'deki 1. Süvari Tümeni, 3 Eylül 1922 sabahı harekete geçerek, Selendi Dağları'nın kötü ve sarp yollarından saat 11.45'te Selendi'ye girmiş ve İlçemizi düşmanlardan kurtarmıştır.3 Eylül, milli mücadele sürecinde Selendi halkına büyük gurur yaşatan bir tarihtir. Selendi'de yaşayan herkes 3 Eylüller'de bu büyük gururu, paylaşıyor. Gözlerimiz doluyor, göğsümüz kabarıyor. Geçmişimizi, atalarımızı, bu topraklar uğruna seve seve canını verip şehit düşenleri, gazi olanları yad etme fırsatını bir kez daha buluyoruz. Selendi'yi özgürlüğüne kavuşturan, böyle bir şanlı tarihe sahip olmamızı sağlayan şehitlerimizi ve bugün aramızda olmayan gazilerimizi rahmetle anıyor, onların torunlarını saygı ve minnetle selamlıyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı bir gösteri sunarken, kutlamalar geçit töreniyle sona erdi.

Öte yandan kutlamalar çerçevesinde ,dün (salı) Yeni Cami'de Şehitler Ruhuna Mevlit okutulup, 13 çocuk için toplu sünnet töreni düzenlendi. 

3 Eylül Kurtuluş kutlamalarının akşam yapılacak bölümünde ise Ahmet Şafak konseri ile coştular.DHA

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum