• Reklam
’Seçilecek olan Belediye Başkanlarımızdan beklentilerimiz’
Reklam
Reklam

'Seçilecek olan Belediye Başkanlarımızdan beklentilerimiz'

Turgutlu Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı - Emekli Astsubay Muammer Arabulan'ın yazısı

Reklam
Reklam
15 Aralık 2013 - 20:11

Seçilecek olan Belediye Başkanlarımızdan beklentilerimiz;

                  Turgutlu Halkı olarak bizler belli olan bütün adaylara öncelikle başarılar dilerken seçildikleri takdirde seçildiği partinin değil Turgutlu Halkının Belediye Başkanı olmasını bekliyoruz. Tabi ki mensubu olduğu partiyi terk etmesini beklemiyoruz,  ancak taraf tutmayan, zengin, fakir, rütbe ve makam gözetmeden adaletli bir şekilde hak sahiplerine hakkını vererek yerel yönetimi yönetmesi beklentimizdir. Adaylardan beklediğimiz ise seçim bildirgelerinde Turgutlu’da huzuru sağlayıcı bilhassa şehri betonlaştırma değil otopark ve yeşil alan konusunda duyarlı olması istihdam yaratıcı konularda duyarlı olurken Turgutlu’nun toprağını, suyunu, havasını ve tüm varlıkları ile doğasının koruyucusu, nefsini ve sadece bugünü değil neslimizi etkileyecek çalışma yapmasını, bu konularda bilim adamları ve halkla istişare meclisleri kurarak Turgutlu’nun sahibi olduğunu yetkili makamlara karşı ayrıca gözü paradan başka şey görmeyen çıkarcı zümrelerin koruyucusu olmadığını belgelendirmesi gerek. Mesela dünya cenneti Gediz Vadimizi asit ve metal atığı bölgesi haline getirerek ceplerini doldurup gerisi ne olursa olsun zihniyetiyle terk edecek oburlara pirim verilmemesi en başta gelen beklentimiz ve seçim bildirgesinde görmek istediğimiz teminat belgesidir. Adaylara faydalı olur düşüncesi ile Turgutlu sanayicisi ve halkını rahatsız eden konuları gündeme taşımak istiyoruz. Bizim bugün için tespit edebildiklerimiz tartışılabilir, doğru olan bulunur. Allah’ın bizlere bahşettiği dünya cenneti Gediz Vadimizde sistem ne olursa olsun milleti, dini, ırkı kısacası halk deyimi ile cibilliyeti ne olursa olsun bölgemizde bugünün teknolojisi ile yapılacak madenciliği istemiyoruz. Bize lazım olan temiz toprak, su, hava ve doğamızdır. Bu değerler bizde olduğu müddetçe 21 yılda o madenin binlerce mislini alacak ürün kazanır ayrıca yukarıda saydığım toprak, su, hava ve doğamız yer altı hazinemiz de ömür boyu sağlıklı kalır. İleride doğa dostu bir teknoloji ile hiçbir değer zayi olmadan bu maden çıkarılır

                  Diğer meselemiz insanımızı ve şehrimizi rahatsız eden konu; trafik ve otopark meselesi. Detayı kent konseyinden sonra Belediye Meclisi’nde değerlendirilip fiiliyatı geçecek kısaca diğer konuları kısa kısa değineceğim. Hepsi Turgutlu’nun beklentisi;

             1- Turgutlu Çöplüğü                                                                                                                                    

             2- Irlamaz Vadisi yukarı havzada (Çatal köprü üzerinde) su tutulması, baraj veya gölet D.S.İ.  2.nci bölge ile sıkı temas gerektiriyor.

             3- Global ısınma ve kuraklık dolayısıyla tarım alanlarının kış sulaması uygulaması için yağmur sularının değerlendirilmesi bakımında Irlamaz ve Karacalı Sularının sol birinci ana kanala alınması, Akça pınar Deresi’nde olduğu gibi.

             4- Tarım alanlarının daha etkili korunması bakımından ovalarda Çiftçi Malları Koruma İdaresi yerine kır zabıtası kurulması.

             5- Koşu kırı duble yol başlangıcı ve E- 96 ‘ dan gelen yolla kesiştiği yerlere kavşak yapılma projesi

             6- Çiftçi haklarının ve tarım alanlarının daha etkili denetim ve savunulması için Çiftçi Birliği kurulması.

             7- İşlevini tamamlamış olan yalnız bugün için atık ve pisliklerin atıldığı esrar ve eroin dikimine müsait olan ovamızda bulunan 2 adet kurutma kanallarının D.S.İ. ile müşterek çalışma ile tarıma kazandırılması.

             8- Çakal Azmağı ve Ömerli Deresinin tarıma ve sosyal hizmet için doğaya kazandırılması,

             9- Şehir içerisinde büyük alış veriş merkezlerinin şehir dışına çıkarılması.

           10- Turgutlu arıtma tesisi. Bilhassa kurulmuş ve kurulacak olan iş yerlerine öncelikle arıtma tesisi ve atık kanalları ile müşterek bir merkezde toplanıp arıtma tesisi ile birleştirilmesi.

           11- Şehir içi tuvaletlerinin 24 saat çalışır duruma getirilmesi.

           12- Gediz nehrinin temizlenmesi bakımından Aydın Bölgesi’ndeki Büyük Menderes, Küçük Menderes. Gediz. Kum Çayı vs. projeleri için oluşturulacak komisyon ile birlikte çalışma.   

           13- Küçük Sanayi Sitesi’nin şehrin içerisinden çıkarılıp Organize Sanayi Bölgesi yakınına taşınması.

           14- E-96 duble yolda meydana gelen bilhassa yayalar için alt veya üst geçitler için çalışmalar. Allah kolaylık versin. Turgutlu’da olmayan birlik beraberlik sağlanırsa yapılamayacak hiçbir mesele kalmaz, yeter ki siyasi çekişmeden vaz geçilsin. Turgutlu’nun selameti için Turgutlu sizlerle beraber Allah’ın rahmet ve bereketi üzerimize olsun.

                                                                                                                 Muammer ARABULAN

                                                                                                                     Kent Konseyi Çevre

                                                                                                                     Komisyonu Başkanı

                                                                                                                        Emekli Astsubay

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3935 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'TRT'nin kayıp silahları kime verildi?'
'TRT'nin kayıp silahları kime verildi?'
Avrupalı misafirler Turgutlu’da ‘Deneyap Atölyesi’ne hayran kaldı
Avrupalı misafirler Turgutlu’da ‘Deneyap Atölyesi’ne hayran...