Reklam
Reklam

Salçalık biberde rekolte sıkıntısı

Salçalık biber deposu olarak tanınan Kargın Mahallesinde başlayan salçalık biber hasadında çiftçiler rekolte yönünden sıkıntı yaşıyorlar.

Reklam
Reklam
Salçalık biberde rekolte sıkıntısı
29 Ağustos 2019 - 14:15 - Güncelleme: 29 Ağustos 2019 - 14:31

Salçalık biberde rekolte sıkıntısı

MANİSA’nın Ahmetli İlçesine bağlı, Manisa ilinin salçalık biber deposu olarak tanınan Kargın Mahallesinde başlayan salçalık biber hasadında çiftçiler rekolte yönünden sıkıntı yaşıyorlar.

Hasadına başlanalı 10 gün olmasına rağmen rekoltenin düşük olması 12 bin ton rekoltenin 6-7 bin tonlara kadar düşmesi çiftçileri zor durumda bıraktı.

Ahmetli’nin Kargın Mahallesinde 4 bin dekar alana 12 bin ton salçalık kırmızı biber ekimi yapıldığı öğrenilirken, üreticilerin ise rekolteden memnun kalmadığı öğrenildi.

Salçalık kırmızı biberin kilosunun 1.5 TL’den alıcı bulduğunu açıklayan hem biber üreticisi olan aynı zamanda biber alımı yapan Hasan  Aydın, Türkiye’nin her tarafına gönderdiklerini, ağırlıklı olarak salça fabrikalarından talep olduğunu söyledi.

Alımların 1.5 ay sürdüğünü belirten Hasan Aydın; “Ege Bölgesindeki pamuktan sonra en büyük ekilen ürünlerden bir tanesi de salçalık biber ekimine başlamıştık. O da maalesef bu yıl yaşanan aşırı yağışlar ve sıcakların aniden bastırması nedeniyle rekolteyi etkiledi. Bölgemizden günde 13 ile 15 kamyon salçalık biberi fabrikalara sevk ediyoruz. Biber fiyatları bu yıl rekoltenin de az olması nedeniyle salçalık 1.5 TL ve seçme biber olarak 2 ile 2.5 TL olarak oluşmuştur. Hasat sezonuna başlayalı 10 gün oldu ancak gelen ürünlere baktığımızda rekoltenin bu yıl % 30 ile % 35 arasında azalma olacağının tespitlerini yaptık. 10 gün içerisinde almış olduğumuz ürün miktarına baktığımızda her yıl 12 bin tonlara çıkan rekoltenin bu yıl 6-7 bin tonlara kadar düşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Manisa Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı ve aynı zamanda Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol yaptığı açıklamada; “Bölgemizde son yıllarda artan salça fabrikalarının ihtiyaçlarını karşılamak için ekimine başlanan ve yıllık rekoltesi 12 bin tonlara kadar çıkan kapya diye tabir ettiğimiz salçalık biberde iklim şartları nedeniyle rekolte sıkıntısı yaşanmaktadır. 10-15 gündür hasat mevsimi başlayan ürünümüzde kilo başı fiyatları çiftçimizi mutlu etmekte ancak rekoltenin düşük olması üzmektedir. Rekolte sıkıntısı yaşayan tüm çiftçilerimize hayırlı bir hasat dönemi yaşamalarını diliyorum” dedi. 

Erkan ŞİMŞEK

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5492 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum