ROBODİZ

Reklam
ROBODİZ
16 Ağustos 2019 - 14:18 - Güncelleme: 24 Şubat 2020 - 10:27

ROBODİZ

Bilgikent Ortaokulu bu yıl 5-7 Mart tarihleri arasında Ankara da düzenlenecek, bilim ve teknoloji projelerinin yapılmasını teşvik eden buluş ve tasarım yarışması, Türk Dünyası 4.Bilim ve Kültür Şenliği finallerine katılma hakkı elde etmiştir. Finallerde ülkemiz adına yarışacak 48 adet projeden biri olan ROBODİZ projesi ile Manisa bölgesinden seçilen tek proje olmanın gururunu yaşamaktadırlar.

Bilgikent Ortaokulu Öğrencisi Ceren Naz USLU, engellilerin hayatını kolaylaştıran projeler kategorisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinde kas-iskelet sistemini desteklemeyi amaçlayan açık kaynak kodlu bir yazılım ile RoboDiz projesini geliştirmiştir.

RoboDiz projesi, bacak hareketlerini sistematik olarak gerçekleştirebilecek bir üründür. Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci geçirecek vatandaşlarımız için geliştirilmiş olan proje ile amaç hastanelerde uzun süre fizik tedavi sırası beklememek, tedavilerini RoboDiz ile sürdürebilmelerini sağlamaktır.

RoboDiz Cırt cırtlı yapısı sayesinde hastanın baldırına kadar kolaylıkla yerleştirilmesi ve kullanım kolaylığı sağlaması projenin en büyük artılarından biridir. Evde, işte, okulda vb. gibi pek çok sosyal ortamda kullanabilmesi hedeflenmiştir. Kullanım şekli olarak ayakta ya da oturarak RoboDiz ile tedavi süreci desteklenecek, hastalar gündelik hayatlarına kaldığı yerden devam edebilecektir.

Türk Dünyası 4. Bilim ve Kültür Şenliği Finallerinde Bilgikent Okulları öğrencisi ve öğretmenlerine başarılar dileriz…

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 12070 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum