Özel hayat ihlalinde mahkemeye gidilerek internetteki içerik sildirebilir

*Prof. Dr. Güliz Uluç , “Yasaya göre mağdur olduğunu iddia eden kişinin internet sitesine erişme zorunluluğu kalmadı. Özel hayat ihlali durumunda kullanıcılar siteye başvurmadan direkt mahkemeye giderek içeriği sildirebilecek’’ dedi.

Reklam
Özel hayat ihlalinde mahkemeye gidilerek internetteki içerik sildirebilir
15 Haziran 2016 - 09:32

Özel hayat ihlalinde mahkemeye gidilerek internetteki içerik sildirebilir

 

Suç her yerde suç

*Sosyal medya trollerine  değinen Prof. Dr. Uluç, dezenformasyon tarzı haberlerin halkı galeyana getirici ve kamu düzenini bozucu nitelikte paylaşılması halinde yetkililer tarafından  hesabı kullananlar  hakkında suç duyurusunda bulunulabileceğini ve gerektiğinde  cezai işlem uygulanabileceğini belirtti

*Prof. Dr. Güliz Uluç , “Yasaya göre mağdur  olduğunu iddia eden kişinin          internet sitesine erişme zorunluluğu kalmadı. Özel hayat ihlali durumunda kullanıcılar siteye  başvurmadan direkt mahkemeye giderek içeriği sildirebilecek’’ dedi

 

 Hakan Solak- Fatih Alkan

İZMİR(Ege Ajans)-Sosyal medyada işlenen suçların artmasıyla beraber bunların ispatı ve uygulanan cezai işlem tekrar tartışılır hale geldi. Konu hakkında fikirlerine başvurduğumuz Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güliz Uluç, “İnternet ortamında işlenen suçun  gündelik hayatta işlenen suçtan farkı yoktur. Sosyal medya ortamında işlenen suç bağlamında kullanılan veriler delil olarak kullanılır” diye konuştu.

Sosyal medya trollerine de değinen Prof. Dr. Uluç, dezenformasyon tarzı haberlerin halkı galeyana getirici ve kamu düzenini bozucu nitelikte paylaşılması halinde yetkililer tarafından  hesabı kullananlar  hakkında suç duyurusunda bulunulabileceğini ve gerektiğinde  cezai işlem uygulanabileceğini belirtti.

 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un içeriğinden  söz eden Prof. Dr. Güliz Uluç , “Yasaya göre mağdur  olduğunu iddia eden kişinin internet sitesine erişme zorunluluğu kalmadı. Özel hayat ihlali durumunda kullanıcılar siteye  başvurmadan direkt mahkemeye giderek içeriği sildirebilecek’’ dedi. 

‘”KÖTÜ ŞÖHRET İNSANLARI TEŞVİK EDİYOR”

Son günlerde gündem maddesi olan seri katil Atalay Filiz’le polislerin selfie çekilmesiyle ilgili fikirlerini de belirten Prof. Dr. Güliz Uluç,  Ogün Samast örneğini vererek, “Kötü şöhret insanları bu tarz eylemlere sevk edebiliyor. Polislerin seri katille selfie çekmesi mesleki  açıdan kesinlikle eleştirilecek bir durum” diye konuştu. (HS/FA-OK)

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 4164 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum