Reklam
Reklam

Olympos Dağcılık 16. Etkinliğini Sart Kalesi ve Çamur Hamamı Kaplıcaları Parkurunda Gerçekleştirdi

Reklam
Olympos Dağcılık 16. Etkinliğini Sart Kalesi ve Çamur Hamamı Kaplıcaları Parkurunda Gerçekleştirdi
24 Ocak 2020 - 15:31 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 15:39

Turgutlu Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün 16. etkinliği Sart Kalesi ve Çamur Hamamı Kaplıcaları parkurunda gerçekleştirdi.

Olympos Dağcılık Kulübünden yapılan açıklamada:”Rota Sart Harabelerinde başlıyor Çamur Hamamlarında son buluyor. Sart harabeleri İzmir-Ankara karayolu üzerinde, Salihli’nin 8 Km kadar batısında, kendinizi birden bire kalıntıların ortasında buluyorsunuz. Bizanslılara, Bizanslılardan günümüze kadar bu topraklar çok şeylere tanıklık etmiş.

Parayı altın ve gümüş olarak basan Lidyalılar beklide şu yürüyüş yaptığımız yerlerde altın arıtıp gümüş eritmişler bunları düşünüp yürürken dikkatimizi çeken bir mezar taşı hem de kitabe gibi bir mezar taşı üzerinde şunlar yazıyor:

Kurtuluş savaşı sırasında Sart Kale mevkiinde elindeki tek tüfeği ile yanında hiç yardımcısı bulunmadan tek başına vatan savunmasına katkıda bulunmuş düşmanı şaşırtarak büyük kayıplar vermesini sağlamış ve başarılar göstermiş kahraman NAZMİ Efe’nin kabridir.

Mezarın bulunduğu yer yüksek bir boyun noktası gibi hafif düzlüktür. Bir tarafı Artemis Tapınağına, diğer tarafıda  Sardis Gimnazyumuna bakar. Buradan bütün Salihli ovası, Bintepeler, Gölmarmara kuş bakışı görülür. Sanki halen buraları koruyup gözetiyor gibidir. Ne yazık ki bölge insanının çoğu bundan haberdar değildir.

Önümüzde gidecek daha çok yolumuz olduğundan buradan ayrılıyoruz. Tırmanış bizi soluk soluğa bıraksa da hedeflediğimiz 500 rakımlı Sart kalesine ve bayrak mevkisine ulaştık. Burada kulübümüz üyeleri bol bol hatıra ve anı kalması için fotoğraf çektiriyorlar. Çamur hamamlarına varıyoruz.

Çamur hamamları doğa ile iç içe oksijeni bol, tabiat dostu bir tesis. Termal suyu son derece şifalı. Kafa dinlemek, sağlık bulmak için harika bir yer. Turgutlu Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak emeği geçen üyelerimize ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Olympos ailesi olarak doğayı seven herkesi aramızda görmek ve onlarla bu güzel paylaşımları yaşamak isteriz.'' dendi.

Not:Olympos Dağcılık 26 Ocak 2020 Pazar günü Sivrice-Gürlevik-Alahıdır parkurunu yürüyecek.

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1020 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum