Reklam

Olympos dağcıları Spil Dağı zirvesine tırmandı

Spil Dağı göz alabildiğince renk cümbüşü sarının, kahverenginin ve yeşilin her tonu birbirine geçmiş durumda...

Reklam
Olympos dağcıları Spil Dağı zirvesine tırmandı
21 Kasım 2019 - 13:19 - Güncelleme: 21 Kasım 2019 - 13:28

Olympos dağcıları Spil Dağı zirvesine tırmandı

“Manzara çok güzel sonbahar her şeyiyle hissediliyor. Spil Dağı göz alabildiğince renk cümbüşü sarının, kahverenginin ve yeşilin her tonu birbirine geçmiş durumda. Zirvesi sisten net görünmese de heybeti insanı büyülüyor.”

 

TURGUTLU Olympos Dağcılık ve Doğa Sporlarıu Kulübü, 2019-2020 sezonunun Sekizici etkinliğini Spil Dağı’na ön duvar parkurundan tırmanarak gerçekleştirdi.

            Olympos Dağcılık Kulübü Başkanı Haydar Atilla yaptığı açıklamada: “Sabahın ilk saatlerinde Laz’ın kahvesinde kahvaltılar yapılıp çaylar yudumlandıktan sonra Manisa’ya doğru yola çıkıldı. Spilin kıvrım kıvrım yollarından çıkılıp armut suyu mevkiine gelince araçlardan inilerek. Başkanımız Haydar Atilla’nın açıklamalarından sonra yürüyüş başladı. Hava parçalı bulutlu tam yürüyüşe uygun. Tırmanış devam ettikçe serinlik yerini hararete ve tere terk ediyor. Zorlu bir yürüyüş olacağı belli ama ekip kararlı tırmanma sürdükçe bir arkamızdakinin soluk sesi daha çok duyuluyor. İlk molamız armut suyu çeşmesinde veriliyor. Manzara çok güzel sonbahar her şeyiyle hissediliyor. Spil Dağı göz alabildiğince renk cümbüşü sarının, kahverenginin ve yeşilin her tonu birbirine geçmiş durumda. Zirvesi sisten net görünmese de heybeti insanı büyülüyor.

Spil demek Manisa demek. Adeta Manisalının sırtını yaslandığı, ondan güç kuvvet aldığı, sinesine sokulup güven ve huzur bulduğu yer demek. Kıvrım kıvrım yollarından çıkıp kendinizi eteklerinde bulduğunuzda yüreğinize bir kartal cesareti gelir, kuş olup şehrin üzerine doğru uçmak istersiniz. Ama dinginlik ve huzuru tercih ederseniz dev bir ağaç gölgesinde kıvrılıp uyumak size iyi gelecektir. Daha yukarı çıktıkça nefesiniz biraz daha açılacak kalbiniz daha hızlı çarpacak. Başka yerde kolay kolay bulamayacağınız bu oksijeni derin derin ciğerlerinize çekeceksiniz. Spil 1969 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli Park jeolojik, morfolojik, arkeolojik ve mitolojik özelliklerin yanı sıra dağcılık sporuna uygun ve önemli bir rekreasyon alanıdır. Bu yüzden dağcıların ve doğa yürüyüşçülerinin vazgeçilmezidir. Zirveye doğru yaklaştıkça olu çam ağaçları yerini makilere taşlara ve kayalara bırakıyor. Ön yüz tırmanışı biraz zor. Zor ama zorluğu kadar heyecan verici. Sürekli tırmanıyorsunuz bu yüzden de sık sık iki üç dakikalık molalar vermek zorunda kalıyoruz. Birkaç saat tırmandıktan sonra nihayet zirvede dalgalanan Türk bayrağı net bir şekilde göründü. Biz de bayrağımızı ve kulübün flamasını açarak fotoğraflar çektirdik. Yaklaşık yüz metre daha tırmandıktan sonra zirveye vardık.

Küçük bir ateş yakıp yemeğimizi yedikten sonra at alanında bizi bekleyen araçlarımıza doğru tekrar yürümeye başladık. Saatlerimiz 15.30’u gösterdiğinde aracımız Turgutlu’ya doğru yola çıkmıştı bile. Zor ve uzun parkuru büyük bir özveriyle tamamlayan Turgutlu Olympos  Dağcılık ve doğa Sporları Kulübünün katılımcılarını kutluyorum. Rehberimiz Hakan Ömrüuzak’a ve artçımız Bilal Güler’e teşekkür ederiz. Olympos ailesi olarak doğayı seven herkesi aramızda görmek ve onlarlar bu güzel paylaşımları yaşamak isteriz. 

Olympos grubu olarak 24 Kasım pazar günü Kozbeyli - Yeni Foça parkurunu yürüyeceğiz. Etkinliğimize katılmak isteyen herkesi bekleriz. Ayrıntılı bilgi için https://m.facebook.com/groups/324487414676814 tıklayınız.” İfadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1634 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum