Reklam

Olympos, Ata'ya saygı için Kabazlı – Damatlı parkurundaydı

TURGUTLU Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, 2019-2020 sezonunun yedinci etkinliğini 10 Kasım Ata'ya saygı yürüyüşü olarak Kabazlı – Damatlı arasında gerçekleştirdi.

Reklam
Olympos, Ata'ya saygı için Kabazlı – Damatlı parkurundaydı
13 Kasım 2019 - 16:59 - Güncelleme: 16 Kasım 2019 - 13:54

Olympos, Ata’ya saygı için Kabazlı – Damatlı parkurundaydı


TURGUTLU Olympos Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, 2019-2020 sezonunun yedinci etkinliğini 10 Kasım Ata'ya saygı yürüyüşü olarak Kabazlı – Damatlı arasında gerçekleştirdi.

Olympos Dağcılık Turgutlu Şubesinden yapılan açıklamada: “Bu hafta Olympos Dağcılık Turgutlu TDF Manisa il temsilciliğinin düzenlemiş olduğu Salihli Sardok Dağcılık Kulübünün katkılarıyla 10 Kasım Ata'ya saygı yürüyüşünü Kabazlı - Damatlı arasında yaptık. Katılım oldukça fazlaydı. Yaklaşık 300 kişilik bir grupla Salihli Hükümeti Konağı önünde toplandık. Saat 9.05 te siren sesleriyle saygı duruşu ve istiklal marşımızı okuduktan sonra araçlarımıza binerek Kabazlı mevkiinde gelindi. Damatlı Köyüne doğru yürüyüşümüz başladı. Hava yürüyüş için biraz sıcaktı. Fakat grupların yürüyüş azim ve tecrübesi sıcağı alt edecek durumdaydı. Kısa su molalarıyla soluklanarak yükselmeye devam ediliyordu. Etrafta fazla ağacın olmaması güneş ışıklarından korunmamıza engeli. Patikaya girdiğimizde bodur meşe ağaçları kısmen güneşi engellese de yine de herkes sıcaktan payına düşeni alıyordu. Sis yok bulut yok güneş ışınlarının yansıttığı güzellikler berrak bir şekilde çevremizi süslüyordu. Mola verilen yerlerde fotoğraflar çekiliyor bu tabiat güzellikleri objektiflerde ölümsüzleştiriliyordu.

Bir mola sırasında ülkemizde 2-8 Kasım tarihlerinin lösemili çocuklar haftası olduğu belirtilerek Son derece zorlu geçen tedavi sürecinde hastane ortamında yaşamak durumunda kalan lösemili çocuklarımıza ve ailelerine moral vermek ve toplumda bu hastalığın farkındalığını arttırmak amacıyla maske takarak Farkındalık oluşturmamız istendi. Herkes can-ı gönülden buna iştirak etti. Böylece hem Ata’mızı andık hem de Ata’mızın üzerinde hassasiyetle durduğu, geleceğimizin teminatı çocuklarımız için çam sakızı çoban armağanı bir küçük etkinlik oluşturduk.

500 metre kadar yükseldikten sonra damatlı köyüne doğru inişe geçtik köye yakın bir yerde tarihi çınarın altında son molamızı verdik. Köye girişte ağaçlar arasında bir yıkıntı gibi duran yapı dikkatimizi çekti. Meğer yıkıntı gibi duran yapı yaklaşık 150 yıllık tarihi bir camii imiş Damatlı Mahallesi'ndeki 20 yıl öncesine kadar ibadete açık olan ve 18 ile 19. yüzyıllarda sıkça görülen kalem işi süslemelerle benzeli olan Damatlı Camisi zamana yenik düşmüş. tarihi caminin bakımsızlıktan çatısında çökme, duvarlarında çatlaklar meydana gelmiş Çatıda meydana gelen bozulma nedeni ile yapının içine sızan yağmur suları hem kalem işi süslemelerin kirlenmesine hem de yapıda tahribatına neden ölmüş ve bir tarihi değerimiz daha Yok olmaya yüz tutmuş. Köyden ayrılarak Sardok kulübünün bizler için hazırladığı pilav ayran ve helva ikramını bir dere kenarında iştahla yedik.

Ayrıca Olympos Dağcılık Turgutlu grubu olarak üyelerimizin bir kısmı Atatürk’ü anma ve Ata’ya saygı için Bozdağ zirve tırmanışı gerçekleştirdiler. Bu etkinliği düzenleyen Başkanımız Haydar Atilla’ya katkılarından dolayı Salihli Sardok Dağcılık Kulübüne ve  doğa dostu tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. Olympos ailesi olarak doğayı seven herkesi aramızda görmek ve onlarlar bu güzel paylaşımları yaşamak isteriz. 

Not: Olympos grubu olarak 17 Kasım pazar günü Spil Oduncu Yolu parkurunu yürüyeceğiz. Etkinliğimize katılmak isteyen herkesi bekleriz. Ayrıntılı bilgi için https://m.facebook.com/groups/324487414676814  tıklayınız.” İfadelerine yer verildi. Haber Merkezi


 


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1738 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum